Dizajni i brendshëm i një apartamenti luksoz me tre dhoma. Brendësia e apartamenteve luksoze: stilistja Inga Borisova

Dizajni i brendshëm i një apartamenti luksoz me tre dhoma. Brendësia e apartamenteve luksoze: stilistja Inga Borisova

Në foto: Dyert rrëshqitëse me futje transparente nga dhoma e ndenjes-ngrënie në kuzhinë ofrojnë pamje panoramike.

Mrekullitë e brendshme

Alice legjendare mund ta ngatërrojë lehtësisht këtë apartament me tre dhoma me Looking Glass ose Wonderland. Sipërfaqet e pasqyruara ftojnë një vështrim në botën e reflektuar, ndërsa dekori i hijshëm dhe elegant nuk është më pak i admirueshëm sesa kështjella e kukudhëve të Rivendell. Nëse dizajni i dhomës së ndenjes-ngrënie në stilin neoklasik të kujton shtëpitë e borgjezëve të pasur francezë, atëherë banjo me modelet e saj të gazuara të mureve dhe llambat e shandanit është pothuajse një boudoir mbretëror. Salla miqësore i përgatit vizitorët për faktin se pas dyerve të larta të dhomave do t'i presë me siguri e njëjta dritë verbuese festive që vërshoi sallat e balloit dhe dhomat e pritjes në shekullin e kaluar.

Dizajni i korridorit me elementë art deco

Në foto: Motive të shkëlqyera të artit deco mund të gjurmohen në dizajnin e brendshëm të korridorit

Në hartimin e korridorit, pasqyrat me faqe, të cilat shërbejnë si elementë të stilit të art deco, tërheqin vëmendjen te vetja. Falë bollëkut të sipërfaqeve me shkëlqim të pasqyrës, salla i ngjan dhomës së pritjes së një vile të shtrenjtë amerikane të atyre kohërave kur kinemaja bardh e zi dominonte ende kinemanë e Hollivudit. Mobiljet e zeza me linja të lakuara zbutin pak pakujdesinë bohemiane të dhomës, duke i shtuar asaj një pikë shtrëngimi. Dyshemeja me shkëlqim në korridor është e ngjashme me dyshemenë e një salle ballore.


Në foto: Paneli dekorativ në dyshemenë e korridorit

Dyert e larta të përdorura në projektin e projektimit janë një nga elementët përbërës të stilit të Olga Kondratova. Zgjidhje të tilla portash janë thjesht të pazëvendësueshme në brendshme klasike të cilët duhet të japin një prekje të shkëlqimit të pallatit.


Në foto: Dyert e ngushta të bardha në brendësi të korridorit "ngrenë" vizualisht tavanin.

Motive veneciane në brendësi të dhomës së ndenjes-ngrënie


Në foto: Hapësira e një dhome të vogël ndenjeje kombinohej me një zonë ngrënieje

Dhoma e ndenjes-ngrënie të kujton sallonet e vogla dhe të dhomës që shërbenin në kohët e vjetra si vazhdimësi e dhomave të gjumit dhe zyrave. Në dhoma të tilla mini-banimi, njerëzit fisnikë zakonisht merrnin njerëzit më të afërt, të cilët, duke qenë pothuajse anëtarë të familjes, hynin në shtëpi pothuajse në çdo orë. Dyert rrëshqitëse transparente të larta i japin brendësisë së dhomës një bukuri të veçantë. Një pikturë e ndriçuar e një peizazhi venecian shërben si një kujtesë për Palazzo-n e Dozhit. Falë saj, jashtë dritares së një apartamenti të zakonshëm në Moskë, mund të pranohet lehtësisht ekzistenca e Piazza San Marco.


Në foto: Zona e ngrënies është e ndriçuar nga sharra dhe një llambadar luksoz në një prizë

Llambadarët e mrekullueshëm me varëse që vezullojnë si diamante mund të jenë pjesë e koleksionit të disa prej pallateve më të pasura veneciane.

Një atribut i tillë i jetës moderne si një TV fshihet në një kamare të formuar nga kuti mobiljesh të integruara.

Pasi të keni admiruar portalin lakonik të zjarrit dhe llambat e murit, këmbët e të cilave në skicat e tyre ngjajnë me pumat e fshehura, nuk mund të vini re lehtësisht praninë e një paneli TV në dhomë.

Modeli në tapiceri të divanit përzihet në mënyrë harmonike me modelin e karrigeve në zonën e ngrënies.

Dizajni lakonik i kuzhinës


Në foto: Pjesa e brendshme e kuzhinës është ndërtuar rreth kufjeve të bardha të integruara

Dizajni i kuzhinës është projektuar në hije të lehta, pa të cilat është e vështirë të imagjinohet brendësia e çdo dhome të vogël.

Dizajni i një grupi kuzhine të bërë me porosi ndjek saktësisht kthesat e murit.

Sipërfaqja e prerjes me shkëlqim të një zone mjaft të madhe është e përshtatshme për pjesët e kromit të enëve moderne dhe pajisjeve shtëpiake.

Në foto: Ndër elementët e dekorit të kuzhinës, llambadari i tavanit me vinjeta është veçanërisht i dukshëm. Ideja e imitimit të punimeve me tulla në zonën e shpinës së kuzhinës u huazua nga stili i papafingo.

Falë parimit të këndit të vendosjes së kompletit të kuzhinës, është e mundur të kurseni ndjeshëm hapësirën.

Brendësia e kuzhinës siguron një numër të madh dollapësh dhe sirtarësh, të cilat do t'i lejojnë zonjën të vendosë me kujdes gjithçka që ju nevojitet.

Portali përmes xhamit të shikimit në brendësi të një dhomë gjumi për një vajzë


Në foto: Dekori i përdorur në hartimin e dhomës së gjumit ngjall shoqata me historinë magjike të Alice

Në brendësi të dhomës së gjumit neoklasik, ku, falë stilistëve tanë, "jetojnë" këlyshët simpatikë të ariut të butë, mund të gjurmohen elementë të art deco.

Kështu, llambat kaskadë që varen sipër komodinave shërbejnë si simbole të vazhdueshme të këtij drejtimi stilistik, të dashur dhe të dashur për bohemian.

Pasqyra mbi kokën e krevatit dhe lepuri në njërën prej fotove janë shumë simbolike.

Kur pronarja e dhomës të lodhet duke qenë Alice, duke u përpjekur përmes xhamit të shikimit, ajo do të jetë në gjendje të mbyllë perdet blu dhe në këtë mënyrë të mbyllë perden që e lidh atë me botën e pasqyrës.Në foto: Paleta e ngjyrave të brendshme të dhomës së gjumit për një vajzë është ndërtuar në një kombinim të ngjyrave blu të errët dhe bezhë. Formëzimi i përdorur në dekorimin e dërrasës së këmbës dhe krevatit shton elegancën franceze dhe fisnikërinë mbretërore në brendësi.

Për një tavolinë veshjeje me një pasqyrë të rrumbullakët dhe një gardërobë, kishte një qoshe pak të izoluar nga dhoma e gjumit në formën e një lozhe të bashkangjitur.

Dritaret blu të tavanit me njolla do të formojnë një ndriçim të veçantë, me shkëlqim kaltërosh mbi shtrat.

Dhoma gjumi italiane me motive lulesh


Në foto: Motivet me lule të përdorura në brendësi të dhomës së gjumit sjellin një pikë feminiteti në dhomë

Në hartimin e dhomës së gjumit, të zgjidhur në nuanca bezhë, mund të gjurmohet dashuria e pronarëve të apartamentit për Venecia.

Kështu, futjet e derdhura në muret e zbukuruara me kallëpe i referohen traditave të dekorimit të pallateve veneciane.

Posteri në mur me imazhin e arkitekturës së lashtë evropiane, nga ana tjetër, kujton se Italia i ka lënë botës trashëgiminë më të pasur kulturore.


Në foto: Përveç shtratit në dhomën e gjumit, kishte një vend për një tavolinë të vogël të veshjes

Teksturat prej sateni të përdorura në brendësi të dhomës së gjumit i shtojnë dhomës një shkëlqim fisnik dhe motivet me lule që mund të gjurmohen në dekorin e krevatit pranë shtratit sjellin një dhunti feminiteti që është karakteristikë e nimfave të pyllit në brendësi.

Dizajni i apartamentit është një himn i vërtetë i shijes së rafinuar, i cili u formua nën ndikimin e një mjedisi inteligjent, librave të mirë dhe kinemasë së autorit.

Në këtë interier të këndshëm estetikisht, edhe elementët më të vegjël dekorativë u përzgjodhën me kujdes skrupuloz, të cilin argjendaritë e dinë mirë.

Eleganca fisnike e banjove


Në foto: Falë dekorit të saj të pasur, banja i ngjan budorave të pallatit

Dizajni i banjës me thekse ari është po aq dekorativ sa një kuti dhuratë me çokollata. Duket se gjatë dekorimit të banjës, peneli i artistit që pikturonte muret ishte zhytur vazhdimisht në fletë ari ose glazurë sheqeri. Për sa i përket bollëkut të sipërfaqeve me gaz, banjo nuk është në asnjë mënyrë inferiore ndaj shtëpive me xhenxhefil me xham ose kartolinave të Krishtlindjeve.

Një dritare e vogël, që krijonte iluzionin e të qenit në papafingo të një shtëpie të vjetër, dritarja pranë banjës ishte e mbuluar me një perde të errët.

Në linjat e lakuara të dantellave të shakullave të murit, ndihet ndikimi i shekullit të 18-të galant.

Llambadari luksoz i tavanit, tipik për dhomat e ndenjes dhe jo për banjat, e bën banjën të duket si një boudoir i plotë.


Në të gjithë Shtetet e Bashkuara, dhe gjithashtu në Rusi, ka shtëpi që janë identike me njëra-tjetrën. Kur shtëpia juaj ngjan me atë që është afër, është shumë e dëshirueshme që të keni një brendshme unike që do të japë përshtypjen e prosperitetit.

Si ne ashtu edhe çdo vizitor i Muzeut të Dizajnit do të dëshirojmë që penat e tyre të duken si një rezidencë e dekoruar në mënyrë profesionale. Por shpesh nuk ka para të mjaftueshme për të gjithë për të arritur këtë ëndërr.

Të jetosh në një hapësirë ​​që duket e shtrenjtë dhe që nuk rëndon buxhetin e familjes duhet të jetë e aksesueshme për të gjithë. Gjithkush ka të drejtën për një shtëpi të bukur me një brendshme të mahnitshme.

Një hapësirë ​​pa elementë të tillë duket shumë e thjeshtë. Mungesa e një lidhjeje elegante midis mureve dhe tavanit i jep dhomës një pamje jo të plotë dhe të lirë.

Stuko artificiale nuk kërkon investime të mëdha financiare. Është e lehtë për t'u aplikuar në mure, duke siguruar një pamje të pasur. Kur zgjidhni opsionet e modelit, ndaloni në ato të gjera: ato duken më mbresëlënëse.


Vendimi më i vështirë në çdo kohë është zgjedhja e ngjyrës së hapësirës. Refuzoni në favor të bojës së bardhë ose të pigmentit në një hije neutrale. Kjo do të sjellë frymën e prosperitetit në dhomën tuaj.

Muret pastel ju lejojnë të theksoni thekset e ngjyrave sezonale. Një tjetër truk i thjeshtë që vërtet i shton një prekje luksit një shtëpie është lyerja e derës me ngjyrë të zezë.

Kjo menjëherë do t'i japë hapësirës një atmosferë pasurie. Vetëm sigurohuni që ngjyra e kanavacës të kombinohet me pjesën tjetër të dekorit dhe llojeve të tjera të aksesorëve.


Një hedhje e trashë ka qenë gjithmonë një aksesor i mrekullueshëm për divanin ose kolltukun tuaj të madh. Por në jastëkët e dyqaneve të vogla nuk ka origjinalitet.

Së pari, ato nuk janë mjaft të mëdha për të qenë mbresëlënëse dhe shumë të vogla për t'u përdorur realisht. Së dyti, nëse qëllimi është luksi, atëherë gjërat që mund të blejnë të gjithë do ta kthejnë këtë ide në pluhur.

Pra, injoroni jastëkët e vegjël "dumochka" nga dyqanet lokale. Zgjidhni këllëfë jastëku të mëdhenj origjinalë me zbukurime elegant dhe mbushini fort me jastëkë të mëdhenj. Të zhytur në përqafimin e tyre të butë, padyshim që do të ndjeni atmosferën e luksit.


Opsionet e dekorit janë të pafundme, por disa duhet të braktisen për shkak të çmimeve të larta. Është më mirë të blini më të mirën me atë që mund të përballoni. Shmangni perdet e dobëta dhe ato që vijnë pa astar.

Këto janë dy shenja të qarta të cilësisë së dobët. Sigurisht, çmimi mund të jetë i mirë, por ju dëshironi një shtëpi që të duket elegante dhe e shtrenjtë, apo jo? Në vend që t'i blini ato në banak në dyqanin tuaj lokal, blini në një dyqan të specializuar pëlhurash.

Atje, profesionistët do t'ju ndihmojnë të shmangni një vrimë në buxhetin tuaj, gjë që ka shumë të ngjarë nëse blini me nxitim. Pasi të keni zgjedhur perdet tuaja, varni ato sa më afër tavanit për të krijuar iluzionin e pasurisë. Por perdet e varura pikërisht mbi dritare japin një pamje fshatare.


Shumica e shtëpive të ndërtuara kanë përfundime standarde dhe hidraulike. Si rregull, është i lirë dhe i shëmtuar në pamje. Ndërtuesit e përdorin atë në vëllime të mëdha, pasi është me kosto efektive.

Vetëm jo gjithmonë i pëlqen pronarit të shtëpisë që dëshiron një dizajn më individual të banesës së tij. Mjaft e çuditshme, pjesët hidraulike nuk janë aq të shtrenjta sa nuk mund të zëvendësohen me ato më të sofistikuara.

Ju mund të ndryshoni miksera të thjeshtë për diçka më interesante. Çdo shitës i mirë hidraulik do të ofrojë shumë opsione në kategorinë tuaj të buxhetit.

Transformimi i një sirtari kuzhine është i lehtë - thjesht zëvendësojeni atë me një artikull më unik. Mund ta gjeni në çdo dyqan harduerësh, supermarket të specializuar apo edhe në një treg pleshtash. Qëllimi është të zgjidhni një gjë që ju pëlqen, jo të përsërisni fqinjët tuaj fqinjë.


6 Ndriçimi

Ashtu si me zbukurimet, rubinetat dhe lavamanet, elementët e ndriçimit në projektet e përfunduara janë një tjetër nga ato opsione standarde që nuk kanë personalitet, karakter dhe stil.

Hidhni tutje llambadarët e papërshkrueshëm dhe tifozët e tavanit; zëvendësojini ato me dizajne unike. Nuk keni nevojë të shkoni në sallone të shtrenjta ndriçimi, përpiquni të eksploroni tregje pleshtash ose dyqane të përdorura.

Shtoni llambat origjinale të tavolinës dhe llambat e dyshemesë në çdo dhomë. Burimet e bukura të dritës të çdo lloji do të krijojnë gjithashtu një pamje më elegant.


Nëse në banesën tuaj shtrihet një tapet nga muri në mur, i butë dhe i ngrohtë për këmbët, pamja nuk është shumë e paraqitshme. Druri natyral ofron një tërheqje klasike.

Kostoja mund t'ju tronditë në fillim, por krahasojeni atë me zëvendësimin e tapetit çdo disa vjet. Druri i fortë vjen në disa lloje, dhe disa janë më luksoz se të tjerët.

Zgjidhni pllaka parketi të errët që do të shtojnë pasuri dhe do të kombinohen bukur me dyert e brendshme të zeza. Mund të vendosni një qilim të bukur sipër dyshemeve prej druri për të lidhur elementët e dizajnit së bashku.


Ari është konsideruar gjithmonë si një shenjë e pasurisë, por në disa raste mund të duket mjaft e guximshme. Korniza të praruara, topa bronzi të shndritshëm, shandanë masive për ndriçim mund të duken jo tërheqëse kur bashkohen.

Kjo ngjyrë nuk jep një pamje luksoze. Argjendi, detajet e kromit dhe nikeli i lëmuar janë më të këndshëm vizualisht dhe ofrojnë një stil vërtet profesional.

Pra, zëvendësoni gjërat prej ari me ato të argjendta. Vendi i llambës prej tunxhi është tërësisht në garazh ose në shitje. Elementet e argjendit të dekorit ndihmojnë në reflektimin e dritës më mirë se ari, duke shtuar luksin e dëshiruar në dhomë.


Pjesët e mobiljeve kanë tendencë të kërkojnë një investim më të madh në dizajnin e brendshëm. Megjithatë, kostoja e artikujve të lirë dhe të bërë keq do të përfundojë të jetë shumë më e lartë.

Në vend të kësaj, provoni të blini nga dyqanet e gjërave të thjeshta, ku mund të gjeni artikuj të përkryer prezantues të cilësisë së shkëlqyer me çmime të arsyeshme. Kjo do t'ju japë mundësinë për të gjetur produkte të nivelit të lartë pa prishur buxhetin.


10 Familjare

Siç tha Albert Hadley: "Nuk ka kuptim të krijosh diçka të bukur për ata që janë të sfilitur ..." Ai ka shumë të drejtë. Mënyra më e lehtë dhe më e lirë për ta bërë shtëpinë tuaj elegante është ta mbani atë pa njollë të pastër.

Pluhuroni dhe pastroni çdo javë për të shmangur rrëmujën dhe shtëpinë tuaj të shkëlqejë. Të gjitha goditjet e tjera do të bien në sy dhe do të bëhen më të dukshme. A nuk është ky qëllimi i dizajnit të brendshëm?

Kështu, mund ta shihni që nuk duhen shumë mund dhe para për të arritur një pamje shik. Thjesht ndiqni këto këshilla dhe do të jeni në gjendje të krijoni stil luksoz me një buxhet të arsyeshëm.

Shumica e njerëzve përpiqen për rehati, duke krijuar kushtet më të mira të jetesës për këtë. Dizajni i një brendshme elegante të mbushur me gjëra të shtrenjta dhe të bukura është një nga këto kushte. Sidoqoftë, në masën e edukimit të tyre kulturor, secili në mënyrën e vet imagjinon se çfarë është një dhomë e gjallë elegant. Shumica e njerëzve ende e quajnë elegancën të shtrenjtë dhe elitare, e cila dikur gjendej vetëm në kështjella dhe pallate. Një brendshme moderne mund të jetë gjithashtu luksoze, dhe ne jemi të bindur për këtë duke parë foto të shumta të dhomave të mrekullueshme të jetesës.

Stili elegant i dhomës së ndenjes

Një dhomë elegant përfshin dekorim dhe orendi të pasura, të dizajnuara në një stil të caktuar. Përfundime të shtrenjta të bëra nga materiale natyrore, llambadar luksoz, ngjyra të veçanta - e gjithë kjo nuk është tipike për të gjitha stilet. Nuk ka gjasa që arti ekstravagant pop ose teknologjia e lartë teknologjike të quhen elegant, natyrisht, në një farë mase, këto janë stile në modë që dallohen për bukurinë e tyre të veçantë. Dizajnerët elegant përfshijnë stile të tilla si:

  • barok;
  • rokoko;
  • perandori;
  • Art Deco;
  • klasicizmit.

Të gjitha këto stile janë të bashkuara nga përdorimi i materialeve natyrore dhe të shtrenjta: druri, lëkura, bronzi, prarimi. Muret janë zbukuruar me piktura, llaç, piktura në korniza të shtrenjta. Kadife, saten, brokadë, mëndafsh, sixhade dhe pëlhura të tjera mund të jenë të pranishme në brendësi të dhomave të tilla të jetesës. Të gjitha këto stile kanë një të kaluar shekullore dhe e kanë origjinën nga koha e ekzistencës së pallateve, të cilat ishin në pronësi të njerëzve të pasur. Dekorimi elegant i dhomave vetëm theksoi pozicionin e tyre në shoqëri.

Dhomat elegante të jetesës të bëra në këto stile gjenden edhe sot. Dhoma e ndenjes barok dallohet për mbizotërimin e ngjyrave të bardha, të arta dhe burgundy. Dhoma, e dekoruar sipas rregullave të Rokokos, karakterizohet nga feminiliteti dhe ngjyrat pastel (bezhë, rozë e lehtë, e bardhë). Stili i Perandorisë është më i rreptë, por jo më pak luksoz. Elementet e armaturës ushtarake, medaljet, urdhrat - e gjithë kjo mund të jetë e pranishme në brendësi të dhomës së ndenjes të këtij stili.

Shënim! Të gjitha këto stile zbatohen më së miri në dhomat e bollshme të jetesës me tavan i lartë dhe një rresht të dytë të dritareve.


Cilat duhet të jenë mobiljet në një dhomë të gjallë luksoze?

Përveç përfundimeve të shtrenjta dhe mureve të dekoruara posaçërisht, mobiljet vendosin luksin dhe shkëlqimin e dekorimit në dhomë. Dizajni elegant i brendshëm është një mobilje e domosdoshme e bërë nga druri i fortë. Preferenca u jepet drurëve të errët, të cilët janë të lëmuar dhe të veshur me një llak të veçantë. Mobilje të tilla në sfondin e mureve duken madhështore. Artikujt e brendshëm përfshijnë:

  • tavolinë me karrige;
  • divan dhe kolltukë;
  • komo;
  • vitrinë.

Karakteristika kryesore e këtij mobilie është prodhimi i tij manual.

Materiali i shtrenjtë kërkon përpunim të veçantë. Prerja e këmbëve të bukura, mbështetëseve të krahëve ose mbështetëses është një punë mjaft e vështirë, e kryer vetëm nga profesionistë. Përveç formave dhe linjave të lëmuara, mobiljet që zbukurojnë ambientet e brendshme elegant mund të kenë dekor të shtrenjtë. Për shembull, elementë ari dhe argjendi, futje gurësh të çmuar dhe gjysmë të çmuar, tapiceri të bëra prej pëlhure të shtrenjtë.

Mobiljet e bëra nga druri i vërtetë nuk janë vetëm të bukura, por edhe të besueshme, do të zgjasin për një duzinë vjet. Por mobilje të tilla kanë një pengesë - dimensione të mëdha. Prandaj, nuk duhet të detyroni të gjithë hapësirën e lirë të dhomës me sende të brendshme. Është më mirë të rregulloni mobiljet në një rend të caktuar në përputhje të rreptë me kufijtë e zonave funksionale.

Detaje të rëndësishme të një brendshme elegant

Draperitë e shtrenjta të pëlhurave do të ndihmojnë në shtimin e luksit dhe pasurisë në dekorimin e dhomës së ndenjes. Falë tyre, ju mund ta ndani dhomën në disa zona. Një batanije e bukur e hedhur mbi një karrige lëkundëse pranë oxhakut do të shtojë ngrohtësi dhe rehati. Me ndihmën e letër-muri prej pëlhure, mund të theksoni zonën e punës, në të cilën do të ketë një raft librash me libra të lidhur me lëkurë.

Një detaj i veçantë i dhomës së ndenjes është tapiceri prej pëlhure në divan, kolltukë dhe karrige. Zakonisht është një material me fije të praruara dhe një model të bukur lulesh. Dizajni elegant i brendshëm përfshin mbulimin e dritareve me pëlhura me teksturë të pasur me ngjyra të pasura (burgundy, smerald). Zbukuruar me xhufka dhe kapëse, ato do të sjellin pompozitet dhe madhështi në brendësi.

Një detaj i rëndësishëm janë burimet e dritës. Më shpesh, një dhomë elitare e jetesës është zbukuruar me një llambadar të madh kristali. Një numër i madh llambash dhe elementësh dekorimi e bëjnë atë jashtëzakonisht tërheqës. Përveç llambadarit, në dhomë mund të vendosen shakulla muri, të bëra gjithashtu prej kristali dhe me elementë të praruar.

Edhe pjatat në një dhomë të gjallë elegant duhet të jenë të veçanta. Një shërbim i shtrenjtë prej porcelani për pirjen e çajit është pikërisht ai që do të theksojë jo vetëm luksin e brendshëm, por edhe shijen e pronarëve.

Një dhomë elegant quhet e tillë sepse gjithçka në të flet për shijen e rafinuar të pronarëve. Në një dhomë të tillë të jetesës, jo vetëm që mblidhen sendet më të shtrenjta të brendshme, të gjithë elementët e dizajnit kombinohen në mënyrë ideale me njëri-tjetrin. Një dhomë ndenjeje elegante, para së gjithash, duhet të mahnitë të gjithë me organicitetin e saj dhe së dyti me pasurinë e dekorimit. Mos harroni se një dhomë e hollë e jetesës nuk është një thesar në të cilin janë mbledhur të gjitha gjërat më të shtrenjta, por një dhomë e rehatshme e jetesës.

Fotot e dhomave të jetesës elegantModa është një fenomen i paqëndrueshëm dhe i përkohshëm. Shumë njerëz e lidhin atë me veshje apo aksesorë, por sigurisht jo me rregullimin e ambienteve të banimit. Sidoqoftë, në botën moderne, tendencat e modës janë qartë të dukshme në brendësi, e cila krahasohet gjithnjë e më shumë me shijen dhe stilin. Një brendshme në modë është në gjendje t'i japë dhomës një pamje të paparë më parë, shpesh të kombinuar me elementë luksi dhe aristokracie. Por, a është e mundur të hartohet një dizajn i tillë që do të jetë i rëndësishëm për shumë vite, sepse riparimi i një apartamenti apo shtëpie është një proces global? Po, është e mundur nëse i qaseni drejt krijimit të idesë dhe e zbatoni atë drejt.

Moda në brendësi është, para së gjithash, origjinaliteti i idesë dhe zbatimi i saj jo standard. Tendencat moderne demonstrojnë kombinimin origjinal të materialeve të njohura në një cilësi të pazakontë. Për shembull, përdorimi i përfundimeve të drurit dhe mobiljeve konsiderohej më parë një shkelje e papranueshme kur bëhej fjalë për dekorimin e një banjo. Por sot pema përdoret gjithnjë e më shumë në rregullimin e saj. Nëse më parë pllakat qeramike përdoreshin ekskluzivisht për dyshemenë e banjës, sot pllakat përdoren shpesh si materiali kryesor për dyshemetë në dhomat e ndenjes dhe ambientet e tjera të banimit.

Në projektet e brendshme moderne, ngjyrat e ndryshme dhe kontrastet ideologjike janë të mirëseardhura. Për shembull, kombinimi i materialeve prej druri me përfundime prej guri natyror, kombinimi i leshit dhe mëndafshit, nuanca të ndritshme dhe tërheqëse me ngjyra të buta dhe elegante. Çdo ide origjinale është e mirëpritur përderisa zbatohet me shije. Atributet e padyshimta të modës në hartimin e ambienteve janë një shumëllojshmëri artikujsh dekorimi, dhe veçanërisht artikuj të punuar me dorë. Përdorimi i tyre në hartimin e ambienteve jep thekset e nevojshme që krijojnë një humor dhe atmosferë të caktuar. Për më tepër, janë pikërisht detaje të tilla që kontribuojnë në transformimin e dhomës, sepse ato gjithmonë mund të zëvendësohen me artikuj më të rëndësishëm, duke rifreskuar kështu dizajnin.

Me gjithë këtë, qasja moderne për përmirësimin e shtëpisë tregon një prirje për funksionalitet dhe praktikë. Moda është modë dhe bukuria e jashtme nuk mund të zëvendësojë komoditetin e shtëpisë. Prandaj, mobiljet e integruara, kamaret mezi të dukshme në mure, si dhe zgjidhje të tjera praktike që i japin funksionalitetin maksimal të brendshëm po bëhen gjithnjë e më të rëndësishme.

Siç u përmend më herët, moda në arredimin e shtëpisë po lidhet gjithnjë e më shumë me luksin. Sipas standardeve moderne, një brendshme luksoze është një kombinim harmonik i elegancës, shijes dhe inteligjencës, që shfaqet në çdo detaj, nga zgjedhja e materialeve deri te mobiljet dhe objektet dekorative. Tre komponentë përcaktojnë këtë dizajn: arkitektura, mobiljet dhe detajet. Arkitektura e një brendshme elitare duhet të jetë absolutisht unike, jo si të tjerat. Sigurisht, për të krijuar projekt unik do t'ju duhet imagjinata dhe ndihma e stilistëve shumë të kualifikuar. Mobiljet janë një nga detajet themelore në krijimin e një stili luksoz të dhomës, prandaj duhet të jenë ekskluzive dhe të jashtëzakonshme, të ngjashme me arkitekturën e përgjithshme të dhomës. Në raste të tilla, nuk rekomandohet të blini mobilje në sallone tradicionale, por të zhvilloni vetë dizajnin e tyre. Duke i dhënë apartamentit ose shtëpisë tuaj luks dhe shkëlqim, nuk duhet të harroni detajet. Çdo detaj në dhomë, qoftë një figurinë apo një jastëk në një kolltuk, nuk duhet të dallojë nga stili i përgjithshëm, por përkundrazi, të jetë shtesa harmonike e tij.

Dhe së fundi, kur krijoni një projekt për një apartament luksoz, ose thjesht shtoni shënime në modë në pamjen e tij, nuk duhet të hidhni poshtë preferencat individuale. Është shija juaj, pikëpamjet tuaja dhe qasja jo standarde ndaj biznesit që mund të krijojë një atmosferë vërtet unike: një atmosferë mendimi, sofistikimi dhe elegance.

Dëshira për luks është e natyrshme dhe për këtë arsye e kuptueshme. Edhe duke shmangur ngjyrat e ndezura dhe format madhështore në brendësinë tonë, vështirë se mund të mbajmë pasthirrmat entuziaste, pasi kemi hyrë në një botë të çuditshme luksi dhe madhështie. Në apartamente të tilla, stili minimalist duket i thatë dhe i mërzitshëm, dhe këndvështrimi modern i jetës duket qesharak dhe pa shije. Kur toni vendoset nga klasikët, thjesht nuk ka vend për gjysmëtone. Sidomos kur bëhet fjalë për dhomën e gjumit. Rreth dhomës së gjumit luksoz.


Edhe një dhomë gjumi e vogël mund të kthehet në një apartament luksoz. Stili i paimitueshëm i Perandorisë me vetëm disa goditje të qarta do të theksojë rëndësinë dhe paimitueshmërinë e tij. Modele monograme në letër-muri, një kombinim fisnik i ngjyrës bezhë natyrale, e cila ngjall asociacione me flori, dhe një tendë elegante si prekja e fundit në krijimin e pamjes së përgjithshme. Në këtë dhomë, çdo detaj është menduar dhe montuar me kompetencë tregimi.


Asnjë imazh më pak luksoz do të ndihmojë në krijimin e një stili barok. E rafinuar dhe e rafinuar, nuk mund të ekzistojë pa lëkurë natyrale, kristal dhe shandan të rëndë. Format e rrumbullakosura theksojnë stilin, dhe tonet e arta do t'i japin dhomës një pamje aristokratike. Dhe pa dollapë apo komodina - ato nuk i përkasin kësaj dhome gjumi!


Dhoma e gjumit barok me siguri do të bëhet dhoma më e rëndësishme në shtëpinë tuaj. Ndoshta kjo është rruga më e shkurtër drejt ëndrrës për t'u bërë mbretëreshë apo mbret. Pompoziteti i tepërt dhe luksi i qëllimshëm në këtë rast janë mjaft të justifikuara, sepse formojnë pamjen e një dhomë gjumi luksoze. Ngjyra e kuqe e marrë si bazë, dekorimi i artë si një prekje domethënëse, duke theksuar solemnitetin e asaj që po ndodh pikërisht këtu dhe tani.


Luksi mund të jetë pengues, i tepërt, qartësisht i dukshëm, ose mund të nënkuptojë vetëm prezencën e tij, duke u fshehur me koketë pas një llambadari kristali, kështu që të kujton qartë një unazë me diamante, tekstile të shtrenjta të derdhura në bronz dhe panele muri me një ngjyrë fisnike prej argjend i kuq. Një qilim i bardhë si bora, sikur të hidhet rastësisht nën këmbët tuaja, do të theksojë detaje veçanërisht domethënëse.


Nuancat e ftohta të kësaj dhome gjumi, si shkëlqimi i metaleve të çmuara, emocionojnë dhe magjepsin. Një shtrat i gjerë me një kokë të lartë plotësohet nga një pasqyrë e madhe në një kornizë argjendi të hapur dhe janë këto dy detaje që i japin brendësisë një tingull, duke i mbytur pjesën tjetër të toneve dhe tonaliteteve të mesme, duke i sjellë në mënyrë harmonike në sfond. Me një panel të ulët dekorativ, dhoma ndahet me kusht në një dhomë të veshjes dhe një dhomë gjumi - kjo lëvizje e projektimit është mjaft e justifikuar, dhe jo vetëm nga pikëpamja funksionale, sepse bota e luksit nuk pranon gjëra të prishshme, të parëndësishme.


Shufra e artë e tavanit reflekton dritën artificiale, duke thyer dhe dërguar rrezet prapa. Monogramet e ndërlikuara të praruara, duke zbukuruar në mënyrë elegante pjesët individuale të mobiljeve, vazhdojnë temën e dhënë. Nuancat e ngrohta, madje edhe të nxehta nuk kanë nevojë për detaje të tepruara. Një palë llamba elegante dyshemeje është maksimumi që mund të përballojë një dekorues i talentuar.


Kombinimi i ngjyrave të bardha dhe blu perceptohet natyrshëm dhe madje qetësues, pasi në mënyrë të pandërgjegjshme lidhet me vetë natyrën - me retë që vrapojnë nëpër qiell. Kutia e harlisur, e cila hapi krahët për të takuar të ftuarit e shumëpritur, tekstilet e shtrenjta me tone të heshtura dhe krevati i bardhë si bora, edhe pse pa vëmendje, gravitojnë drejt luksit.

Hijet mat të bardha borë, të marra si bazë, hollohen vetëm me monograme të artë. Në të njëjtën kohë, ata nuk rëndojnë imazhin romantik, qëllimisht të lehtë dhe naiv të dhomës së gjumit, por e plotësojnë atë në mënyrë harmonike, duke i dhënë dhomës një tingull luksoz.


Një skemë e pasur me ngjyra çokollate dhe një bollëk tekstilesh e bëjnë këtë dhomë gjumi karakteristike dhe individuale. Druri i errët në kokën e kokës vazhdon me tekstile të lehta në nuanca pastel. Mobiljet e rënda të kabinetit prej druri të errët me elementë metalikë dhe tapiceri gri të errët janë holluar me dekor në tonet bezhë. Është ky kontrast që shton fisnikërinë në brendësi.


Stili anglez është elegant dhe konservator. Njerëzit e ashpër të Foggy Albion janë besnikë ndaj traditave të tyre, duke përfshirë dizajnin e brendshëm. Perde smeraldi bien në një valë të rëndë, duke vazhduar me një qilim leshi dhe duke u kthyer në një kanavacë luksoze të letër-muri të një teme të ngjashme. Lëkura origjinale dhe pasqyrat e prera në ar përshtaten në mënyrë të përkryer në historinë luksoze që përshkon të gjithë brendësinë.Ju pëlqeu artikulli? Ndaje me miqte!