Dizajni i brendshëm i dhomës së ngrënies. Brendësia e dhomës së ngrënies

Dizajni i brendshëm i dhomës së ngrënies. Brendësia e dhomës së ngrënies

Dhoma e ngrënies është një vend ku të gjithë anëtarët e familjes takohen për të diskutuar ngjarjet e ditës së kaluar, planet për të ardhmen dhe për të ngrënë një vakt të shijshëm në një shoqëri të këndshme. Dita e punës përfundon me një darkë të përbashkët, dhe fundjava fillon me një mëngjes familjar. Sigurisht, dhoma e ngrënies është një dhomë e rëndësishme që mirëkuptimi dhe miqësia të mbretërojë në familje.

Brendësia moderne e dhomës së ngrënies në një apartament në studio

Trendi i viteve të fundit është përdorimi i karrigeve të ndryshme në ambientet e brendshme të dhomës së ngrënies – dizajnere dhe antike, të cilat janë trashëguar nga gjyshja ime, me karrige të thjeshta nga mobiljet më të afërta. Është e rëndësishme që të gjithë të kenë një lloj të së njëjtës veçori - pavarësisht nëse është ngjyra, forma ose materiali i prodhimit, atëherë brendësia do të duket harmonike.

Elemente klasike në një brendshme moderne


Pjesa qendrore e dhomës së ngrënies është tavolina. Duhet të jetë i qëndrueshëm, i përshtatshëm për përdorim të përditshëm aktiv. Zgjedhje e madhe e tavolinave të ngrënies në klasike dhe stil modern do të gjeni. Si të zgjidhni atë të duhurin tryezë darke? Madhësia dhe forma përcaktohen nga dimensionet e dhomës dhe madhësia e familjes. Mos harroni të lini vend për miqtë! Sipërfaqja minimale e tavolinës për katër persona është 1 m2. Përveç kësaj, duhet të supozohet se një person i ulur kërkon një hapësirë ​​mesatare prej 70 cm të gjerë dhe 40 cm të thellë.

Një zgjidhje praktike për dhoma të vogla do të ishte një tavolinë rrëshqitëse apo edhe e palosshme. Tavolinat e rrumbullakëta dhe ovale duken më të lehta, por kjo formë nuk lejon përdorimin optimal të hapësirës në dispozicion. Por megjithatë, tryeza e rrumbullakët krijon një ndjenjë barazie, pasi të gjithë janë ulur në një distancë të barabartë nga njëri-tjetri. Kjo ndjenjë e bën komunikimin më të lehtë dhe më të qetë.

Tavolinë nga Eero Saarinen, karriget nga Eames dhe Magic Plastic Puppy


Cili është materiali më i mirë për banakët? Për dashamirët e materialeve natyrore, druri i ngurtë është ideal. Nëse shfaqen gërvishtje, mund të lëmohet me rërë, por kërkon kujdes. Në mënyrë ideale, druri i ngurtë duhet të lubrifikohet rregullisht me një agjent mbrojtës. Në një opsion më të lirë - kompensatë ose rimeso - është e pamundur të heqësh qafe gërvishtjet që janë shfaqur. Majat prej xhami janë ideale për hapësira të vogla për shkak të transparencës së tyre. Por çdo printim, njolla me yndyrë do të jetë e dukshme në xhami dhe me kalimin e kohës do të shfaqen gërvishtjet nga takëmet dhe enët.

Tapeti ndan hapësirën në mënyrë të pavëmendshme


Aksesorët luajnë një rol të madh. Mbulesa tavoline, lulet, vazot i japin apel zonës së ngrënies. Dhe tapeti lidh të gjithë elementët së bashku.

Llambadari mbi tryezën e ngrënies përcakton gjithashtu marrëdhëniet hapësinore, veçanërisht në dhomat e mëdha: një llambadar i spikatur në një formë ose ngjyrë të pazakontë thekson rolin e veçantë të tryezës së ngrënies dhe në mbrëmje krijon një atmosferë komode, duke ndriçuar vetëm dhomën e ngrënies. Sa i përket dizajnit të llambadarit, ekzistojnë opsione të ndryshme, jo vetëm për sa i përket stilit dhe dizajnit të tij, por edhe në lidhje me zgjedhjen e vetë pajisjes së ndriçimit. Disa njerëz preferojnë një llambadar klasik me shumë llamba, ndërsa të tjerëve do t'ju pëlqejnë llambat e varura veçmas me abazhur metali ose xhami.

Ndani llamba mbi tavolinë


Thekset e ngjyrave freskojnë dhomën


Tavolinat katrore dhe drejtkëndore e shfrytëzojnë hapësirën në mënyrë optimale


Harmonia e zonës së ngrënies për shkak të të njëjtave përmasa të elementeve të saj


Moderne dhe klasike - llambadar futuristik dhe tavolinë e thjeshtë ngrënieje


Stili modern dhe brendësia e dhomës së ngrënies në ngjyrë të bardhë


Tavolinë e ashpër prej druri dhe dizajn modern i dhomës


E brendshme diskrete me ngjyra neutrale dhe rregullim kontrast të maskave afrikaneDizajni minimalist në veprimAmbientet e vogla mund të jenë komode dhe madje dy persona mund të gatuajnë në një kuzhinë të mobiluar siç duhet.

Ne ofrojmë të shohim se si dhe të ngushëllojmë disa pronarë të shtëpive dhe apartamenteve të vogla.

Matt Steinglass jeton në Holandë me familjen e tij. Shtëpia u ndërtua në Harlem në vitin 1920 dhe kuzhina e ngushtë nuk lejonte që dy persona të ishin në të në të njëjtën kohë.

Gjatë rinovimit u shemb muri që ndahej nga salloni dhe u krijua një hapësirë ​​e vetme me hapësirë ​​gatimi. Ishulli me lavaman mund të përdoret si një sipërfaqe pune për prerjen e ushqimit dhe, nga ana tjetër, është një banak i përshtatshëm bari që ndan kuzhinën dhe dhomën e ngrënies.

Pjesa e sipërme e dhomës është e hapur, duke krijuar një hapësirë ​​të madhe të lirë. Pajisjet dhe kabinetet vendosen përgjatë murit, duke lënë shumë hapësirë ​​për të lëvizur ndërmjet pajisjeve.

Doli të ishte një vend pune kompakt dhe i rehatshëm për kuzhinierin dhe një dhomë e gjerë ku familja mund të jetë së bashku, edhe kur përgatitet darka.


Sarah Brown dhe Chad Zentner i duan kafshët, kjo është arsyeja pse vila e tyre në lagjen Saint Laurent të Montrealit, Kanada është shtëpia e tre maceve. Ndërtesa, e ndërtuar në vitin 1950, kishte një kuzhinë të ngushtë dhe pak hapësirë ​​për ruajtjen e enëve dhe sendeve ushqimore.

Ndriçimi natyror ishte i dobët. Frigoriferi zinte shumë hapësirë, duke bllokuar kalimin dhe kishte një kapacitet të vogël.


Plotësisht duke ndryshuar brendshme e kuzhinës së vogël, projektuesit në të njëjtën kohë përmirësuan pamjen e saj dhe e bënë zonën e punës më të gjerë. Ata hoqën derën dhe murin anësor, duke i zëvendësuar me një dollap me pajisje kuzhine, furra dhe frigorifer.

Hapësira rreth dritares u lirua duke varur rafte të hapura në anët, dhe komodina me një tavolinë të bardhë me shkëlqim që reflekton dritën u vendosën poshtë. Pllakat e errëta në dysheme u zëvendësuan me pllaka guri me ngjyra të çelura dhe një qilim i ndritshëm i dha një shkëlqim.

Kombinimi i një fundi të errët për shkak të paneleve të përparme të mobiljeve të zeza dhe pllakave të murit me shkëlqim të bardhë e zgjeroi hapësirën, e bëri atë më të ndritshme dhe më të gëzueshme. Vendosja kompakte e pajisjeve ka liruar hapësirë ​​për njerëzit që përgatisin ushqim dhe macet nuk kanë frikë të futen nën këmbët e tyre, duke kontrolluar se çfarë do t'u jepet për darkë.

Në një kuzhinë të gjatë nga Salt Dyke City, Utah, ata nuk i hoqën ndarjet, por ndryshuan Dizajn i brendshem. Një mur u pastrua deri në tulla dhe u mbulua me llak të pastër. Sipërfaqet e mbetura u rilyen, duke zëvendësuar ngjyrën kafe me ngjyrë bezhë, duke e bërë dhomën vizualisht më të madhe.

Ndriçimi u rrit duke hequr derën dhe duke zgjeruar hapjen. Tenxheret dhe veglat e tjera të mëdha përshtaten në rafte të hapura, të bëra si vitrinat e dyqaneve. Kutitë përmbajnë sende më të vogla.

Lugët dhe lugët e derdhjes prej druri, së bashku me lugët, varen mbi sobë nga hekura. Pllakat prerëse ju lejojnë të punoni kudo dhe të pastroni shpejt.


Në korridorin e madh u vendos një tavolinë përgjatë murit dhe u shtrua një tapet, duke e ndarë këtë vend si zona e ngrënies. Rrobat dhe këpucët u vendosën në gardërobë. Ngjitur në një stendë të lartë karrige bar.

Ata vendosën çizme të vjetra kauboj si dekor. Pragjet e dritareve janë zbukuruar me enë bimët e brendshme. Ka një karrige të ulët në cep ku mund të ulesh për të veshur këpucët.

Chris dhe Jennifer McCormick kishin një kuzhinë të vogël, të errët me pajisje të vjetra në shtëpinë e tyre në Portland, Oregon. Muret ishin lyer me çokollatë dhe e bënë dhomën edhe të ngushtë dhe të shtrënguar.


Gjatë rizhvillimit, ndarja që ndahej nga dhoma e ndenjes u hoq dhe hapja u zgjerua ndjeshëm. Tani drita natyrale filloi të bjerë më shumë në kuzhinë.

Në ishull u vendos një furrë dhe u krijuan shumë sirtarë dhe rafte të mbyllur për ruajtje, ana e kundërt mund të përdoret si bar dhe tavolinë mëngjesi.


Furrat u vendosën në një gardërobë të integruar, duke i vendosur ato në mënyrë kompakte dhe duke liruar sipërfaqen e punës.

Në qytetin kanadez të Montrealit, Mariline dhe qeni i saj jetojnë në bodrum. Kur vajza u zhvendos, ajo punësoi zejtarë dhe ata shkatërruan të gjitha muret, duke krijuar një studio Dizajn i brendshem.

Në hapësirën e madhe të apartamentit, kuzhina është kthyer në një zonë në një nga këndet, e theksuar fillimisht nga një mur i lyer me ngjyrë portokalli të ndezur.

Llambat me nuanca të gjata të stampuara varen në korda mbi ishull. Në tavan ka llamba të integruara. Zona e punës dhe lavamani ndriçohen shtesë.


Sabrina dhe Sasha Kolmakov i duan të vegjëlit dhe apartament komod në South Kensington, Londër. Ata kombinuan kuzhinën, dhomën e ngrënies dhe dhomën e ndenjes së bashku. Doli të ishte një hapësirë ​​komode dhe funksionale. Darka ka 6 persona.

Shkallat e murit ndriçojnë butësisht zonën e punës. Të gjitha pajisjet janë instaluar përgjatë murit. Poshtë dritares është një stol i bardhë, si tavolina. Tenxheret e mëdha janë kthyer në dekor dhe janë vendosur në raftet e hapura të raftit të librave si një shkallë.


Ngjyra bezhë në brendësi sfond. Tapiceria më e errët e divanit në nuancën e kafesë me qumësht shkon shumë me të. Mobiljet e veshur me susta e ndajnë dhomën e ndenjes dhe miqtë mund të lëvizin lehtësisht në kolltuqe me pije.


Në zonën East Village të Mattheten, hapësira dhe drita janë shtuar me sipërfaqet e mobiljeve me shkëlqim të bardhë dhe një pasqyrë të pasme dhe hapësirë ​​sipër kabineteve. Dyshemeja gri është e lakuar dhe me shkëlqim.


Enët, në varësi të kërkesës, vendosen bukur në sipërfaqen e punës dhe nën tavan. dekor muri bërë me një poster të ndritshëm, që përputhet me tonin.


Jordan Menzel jeton me vajzën e tij në Salt Lake City, Jutah, në një autokolonë. Nga pamja e jashtme, rimorkio me shkëlqim, e veshur me duralumin të lëmuar, duket si një makinë me shpejtësi të lartë.


Brenda, çdo decimetër i zonës përdoret në mënyrë racionale. Lavaman ovale është vendosur në një kënd. Tabela prerëse shtrihet në sobë dhe, nëse është e nevojshme, mund të zhvendoset lehtësisht në një vend tjetër.


Frigoriferi vendoset në fund të kuzhinës pranë murit në një dollap që shërben edhe si qilar për ushqim. Një ekran televiziv është i varur në anë të garderobës. Pas saj është një divan i gjerë që mund të përdoret për të fjetur. Karriget rrëshqasin poshtë banakut, duke liruar kalimin në banjë.


Shtepia ndodhet ne Athine, Greqi. Në ndërtesën e vjetër, të projektuar vetëm për furrën, pajisjet moderne ishin vendosur në mënyrë kompakte, duke ruajtur Dizajn i brendshem në stilin fshatar.

Pllaka të ngrohta me dru dhe shahu në tavolinë. Lavamani para dritares dhe pranë tavolinës së palosshme. Kapuçi është i kombinuar me një kabinet të varur. Furra vendoset në një komodinë.


Përpara dritares së dhomës së ngrënies të një shtëpie në Seattle, Washington, një park i bukur. Kuzhina ishte e errët dhe hapësira e mbyllur ndihej edhe më e vogël. Më pas vendosën të zmadhojnë hapjen duke hequr derën dhe pjesën më të madhe të murit.

Tani, kur gatuani, jo vetëm që mund të admironi natyrën, por edhe të kujdeseni për fëmijët që ecin në oborr, pa dalë vazhdimisht në rrugë.

Tabela të bardha dhe dru me llak me shkëlqim brendshme e kuzhinës së vogël e butë dhe e lehtë. Një tavolinë me një sipërfaqe pune qëndron pranë murit të mëparshëm, në një hapësirë ​​të hapur dhe kur përgatit ushqimin, Brittany nuk ndjen kufizimin dhe shqetësimin e një dhome të ngushtë.


Problemi i ambienteve të vogla të brendshme zgjidhet në mënyra të ndryshme, në varësi të mundësive për të rindërtuar një shtëpi të caktuar.

Edhe në fillim të shekullit të 20-të, dhoma e ngrënies ishte një dhomë e detyrueshme në shumicën e apartamenteve dhe shtëpive. Në këtë dhomë kremtoheshin festat familjare dhe trajtoheshin të ftuarit. Megjithatë, sot dhoma e ngrënies praktikisht ka pushuar së ekzistuari si rezultat i ndërtimit masiv të apartamenteve të vogla. Larg çdo shtëpie, faqosja parashikon një dhomë ngrënie, kështu që shumë pajisin zonën e ngrënies si pjesë të kuzhinës. Në mënyrë që familja dhe mysafirët tuaj të shijojnë kalimin e kohës në këtë dhomë, duhet të konsideroni me kujdes brendësinë e dhomës së ngrënies, të merrni një qasje të përgjegjshme ndaj zgjedhjes së mobiljeve, llojit të ndriçimit dhe aksesorëve. Dizajni i brendshëm i dhomës së ngrënies varet nga hapësira e caktuar - e gjithë dhoma ose një pjesë e kuzhinës ose dhomës së ndenjes mund të ndahen për dhomën e ngrënies. Secila prej këtyre opsioneve ka avantazhet e veta.

Dizajni i brendshëm i dhomës së ngrënies, e cila zë një pjesë të kuzhinës

Sot, njerëzit po kombinojnë gjithnjë e më shumë dhomën e ngrënies me kuzhinën për shkak të mungesës së hapësirës. Ky opsion do të jetë më i përshtatshëm për apartamentet moderne.Nëse dhoma e ngrënies zë një pjesë të kuzhinës ose dhomës së ndenjes, atëherë dizajni i saj i brendshëm duhet të përputhet me stilin e brendshëm të këtyre dhomave, por duhet të ketë një dallim të qartë midis zonave funksionale - ambjentet e punës (kuzhina) dhe ngrënies. Ju mund ta ndani dhomën duke përdorur teknika të ndryshme të projektimit. Një hapje me hark do ta bëjë brendësinë e dhomës së ngrënies më elegant dhe dhoma do të japë më shumë dritë. Në dizajnin modern, tavanet me shumë nivele përdoren shpesh për zonimin e hapësirës, ​​zonimin me ndriçim, dhe përdorimi i podiumeve është një mënyrë e mirë për të kufizuar hapësirën.

Përdorimi i materialeve të ndryshme në arredim jo vetëm do të ndihmojë në kufizimin e hapësirës, ​​por do të bëjë të mundur edhe që të bëhet më praktik dizajni i dhomës së ngrënies në apartament. Pjesa e punës e dhomës kërkon pastrim të rregullt të lagësht, kështu që pllakat, letër-muri që lahet dhe linoleumi mund të përdoren për zonën e punës. Dhe për zonën e ngrënies, materialet e përfundimit më pak rezistente ndaj lagështirës janë më të përshtatshme, duke krijuar një atmosferë të ngrohtë komoditeti dhe rehatie - parket, qilima, laminat, letër-muri tekstili.

Jo më pak vend i përshtatshëm për dekorimin e dhomës së ngrënies është dhoma e ndenjes. Pas drekës, mund të kaloni nga zona e ngrënies në zonën e destinuar për relaksim dhe të vazhdoni komunikimin miqësor në një mjedis më komod. Në një dhomë të tillë, përveç mobiljeve të ngrënies, duhet të vendosni një grup mobiljesh të veshur me susta të nevojshme për të krijuar një zonë të rehatshme ndenjëse.

Brendësia e dhomës së ngrënies, e cila zë një dhomë të veçantë

Shtrirja e madhe për kreativitet ofron një mundësi për të ndarë një dhomë të veçantë për hartimin e dhomës së ngrënies. Ky opsion është i mundur në shtëpi private.Mobiljet e ngrënies në një dhomë të tillë zakonisht vendosen në qendër. Mobilja më e rëndësishme është tavolina. Është e dëshirueshme që ajo të jetë e madhe. Nëse duhet të dekoroni dizajnin e brendshëm të një dhome të vogël ngrënieje, zgjidhja ideale do të ishte një tavolinë rrëshqitëse. Duhet të jetë prej materiali të qëndrueshëm. Si rregull, tavolinat janë bërë nga lloje të ndryshme druri. Deri më sot, një pemë me hije të lehta është në modë - alder, arre, lisi i lehtë. Tabela duket shumë elegant, e bërë prej metali.

Zgjedhja e karrigeve nuk është më pak e rëndësishme kur dizajnoni një dhomë ngrënie në një shtëpi private. Karriget duhet të përputhen me dizajnin e përgjithshëm të dhomës. Kur zgjidhni ato, vëmendje e veçantë duhet t'i kushtohet karakteristikave të tilla si forca, lehtësia e ndërtimit dhe qëndrueshmëria e tapiceri. Materiali më i besueshëm dhe më i përshtatshëm në çdo kohë është lëkura e vërtetë. Dizajni i dhomës së ngrënies në shtëpi do të plotësohet nga elementë të tillë të rëndësishëm mobiljesh si bufeja dhe bufeja.

Stili i brendësisë së dhomës së ngrënies mund të përputhet me stilin e të gjithë shtëpisë ose të dekorohet në çdo stil tjetër: nga klasike dhe vendase në moderne dhe të teknologjisë së lartë - gjithçka varet nga shijet dhe preferencat tuaja.

Një shpirt i gjerë, pushime në tryezë, një mënyrë jetese familjare, këto janë frazat që karakterizojnë rusët. Është në Rusi që nga kohra të lashta është zhvilluar një traditë e mrekullueshme për të vizituar ose mbledhur me të gjithë familjen në të njëjtën tryezë. Për këto qëllime, shtëpia kishte domosdoshmërisht një dhomë ngrënie.

Ajo luajti një rol kyç në organizimin e jetës në Rusinë para-revolucionare, sikur të luante rolin e qendrës së të gjithë shtëpisë.

Fatkeqësisht, ajo u zëvendësua nga aneks kuzhine të vogla të apartamenteve tipike të periudhës sovjetike dhe dukej se edhe emri i një dhome të tillë si dhomë ngrënie ishte zhdukur përgjithmonë nga jeta jonë e përditshme.

Por, për fat të mirë, gjithnjë e më shumë familje kohët e fundit e kanë parë të nevojshme të planifikojnë një dhomë të tillë kur ndërtojnë ose blejnë një shtëpi.

Sot, dhoma e ngrënies, si një dhomë në shtëpi, po integrohet gjithnjë e më shumë në jetën e përditshme. Dhe është shumë e rëndësishme t'i jepni këtij vendi një pamje të rehatshme, të përfunduar në një zgjidhje të caktuar stilistike për brendësinë e të gjithë shtëpisë ose apartamentit.


Është e rëndësishme që me kompetencë dhe profesionalizëm të zgjidhni jo vetëm mobiljet, atributet, por edhe të mendoni për ndriçimin e kësaj dhome, ta ndani atë në zona funksionale - kjo është ajo që do të mundësojë që dhoma e ngrënies të bëhet një dhomë e preferuar në shtëpi.


Sot, dhoma e ngrënies kombinohet më shpesh me kuzhinën, duke formuar një hapësirë ​​të përbashkët me të. Zonimi i një dhome të tillë kryhet me ndihmën e të ndryshmeve, nga të cilat ka një larmi të madhe.


Mund të jetë një kalim i harkuar midis zonave ose një tavan me shumë nivele, apo edhe një dysheme me lartësi të ndryshme. Nga rruga, hapat midis kuzhinës dhe dhomës së ngrënies janë një prekje interesante, jep ndjesinë maksimale të ndarjes së dhomës në zona dhe në të njëjtën kohë ndjenjën e një hapësire të përbashkët.


Teknika të tilla do të japin një perceptim më elegant të ansamblit të kuzhinës dhe dhomës së ngrënies. Në të njëjtën kohë, është e nevojshme të merren parasysh veçoritë e funksionimit të ambienteve, duke përdorur materiale përfundimi të pronave të ndryshme në dekorim.


Për shembull, për të dekoruar dhomën e ngrënies, duhet të përdorni materiale që japin një ndjenjë shtëpie, rehati, si parketi në dysheme, një llambadar i varur mbi tryezën e ngrënies, letër-muri në mure.

Në të njëjtën kohë, në zonën e kuzhinës, është e nevojshme të aplikoni materiale të tilla si lloje të ndryshme pllakash, letër-muri të larë, tavane shtrirjeje. Kjo është kryesisht për shkak të specifikave të kësaj dhome - pastrimi dhe gatimi i shpeshtë i lagësht.


Dhoma e ngrënies dhe e ndenjes

Një tjetër opsion i pranishëm është kur dhoma e ngrënies dhe dhomen e ndjenjes kombinohen. Ky opsion nuk është më pak praktik se ai i diskutuar më sipër. Pasi të keni mbaruar festën, mund të kaloni në dhomën e ndenjes, ku mund të vazhdoni pushimet ose thjesht një pushim familjar.


Ky kombinim gjithashtu ka nevojë të rreptë. Por nëse në rastin e parë është logjike të aplikohen zgjidhje të brendshme që lidhen me zgjidhjet e projektimit të ndërtesave, atëherë më shpesh ndarja e dhomës së ndenjes dhe dhomës së ngrënies është e kushtëzuar dhe bëhet me ndihmën e mobiljeve, ndarjeve dekorative ose përdorimit të dekorit në një mjedis që përdor pajisje shtëpiake apo edhe.


Megjithëse përdorimi i akuariumeve dhe "qosheve të tjera të jetës së egër" sot nuk është aq i rëndësishëm në brendësi sa disa vite më parë.


Ideale nëse dhoma e ngrënies në shtëpinë tuaj zë një dhomë të veçantë. Kjo, para së gjithash, thekson statusin e pronarit dhe flet për pasurinë e tij materiale dhe një mënyrë të caktuar të jetesës së familjes suaj. Për shijet dhe traditat tuaja.


Është një dhomë e tillë që kërkon studimin më të thellë për sa i përket arredimit, pasi ky është vendi ku familja juaj takohet në një tryezë të përbashkët.


Para se të blini mobilje, vendosni për stilin e dhomës, merrni parasysh sa më shumë opsione të mundshme të projektimit në mënyrë që të përshtatni më me sukses brendësinë e dhomës në ansamblin e përgjithshëm të shtëpisë.


Duke menduar për dekorimin e brendshëm, kontaktoni një studio të specializuar me shumë vite praktikë dhe një reputacion të mirë, ku ata do të modelojnë brendësinë në 3D dhe do t'ju tregojnë se si do të duket pas zbatimit. Punoni me kujdes në çdo detaj të brendshëm, qoftë tavani apo elemente dekorative.


Konsideroni të gjitha opsionet e mobiljeve nga klasikja në stilin popullor modern. Shihni se si përshtatet në dizajnin e përgjithshëm të dhomës, si harmonizohet me parametrat e tij, dizajnin e dritareve, dyerve dhe atributeve të tjera të dhomës së ngrënies.


Rishikoni dhe paraqisni opsione të ndryshme tavoline dhe karrige. Ata janë atributi kryesor i kësaj dhome.


Mendoni për kabinete dhe bufe të ndryshme për enët. Kushtojini vëmendje edhe asaj se cilat pjata do t'i përshtaten më mirë dhomës tuaj të ngrënies, pasi tani metodat e modelimit kompjuterik mund të bëjnë pothuajse gjithçka, përveçse t'ju vendosin brenda dhomës tuaj 3D.


Shpërndani ndriçimin dhe zgjidhni (edhe pse praktikisht tani për tani) llambadarin e dhomës suaj të ardhshme të ngrënies. Me një fjalë, sillni projektin tuaj në idealin që keni ëndërruar gjithmonë.


Si rregull, në studiot e projektimit do t'ju ofrohet jo vetëm të modeloni brendësinë, por edhe të ndihmoni në zbatimin e tij. Nëse buxheti familjar e lejon, kjo është një arsye shumë e mirë për të pranuar ofertën e tyre.
"Do të ha drekë në dhomën e ngrënies dhe do të operoj në sallën e operacionit!" - kështu iu përgjigj "Zemra e një qeni" e Bulgakov kërkesës për "të kompaktuar" dhe për t'u ndarë me një nga dhomat e banesës së tij. Fatkeqësisht, gjatë periudhës sovjetike, banesat urbane me mensa u bënë një gjë e rrallë. Për më tepër, kuzhina në rritje të lartë ndërtesat e banimit Për shembull, në Hrushov, ata ishin aq të ngushtë sa një tavolinë e vogël për të ngrënë mezi mund të futej atje, në të cilën mund të futeshin maksimumi 2-3 persona.

Sot, apartamentet në ndërtesat e reja kanë një plan urbanistik më të rehatshëm. Sidoqoftë, edhe pronarët e shtëpive të bollshme private vazhdojnë të ndajnë dhoma të veçanta jashtëzakonisht rrallë si një vend për të ngrënë. Në vend të kësaj, shumica e rusëve preferojnë opsionin "dhomë kuzhine-ngrënie", dhe ndonjëherë kombinimin e tyre me dhomën e ndenjes.

Përparësitë

Dhoma e kuzhinës-ngrënie është e përshtatshme sepse zonja nuk duhet të vendosë tryezën jashtë dhomës ku ruhen enët dhe takëmet, si dhe të transferojë ushqimin në një dhomë tjetër që ndodhet larg sobës, frigoriferit dhe pjatalarëses.

disavantazhet

Opsionet që kombinojnë dhomën e ndenjes, dhomën e ngrënies dhe kuzhinën kanë jo vetëm shumë fansa, por edhe shumë kritikë. Fakti është se kjo mënyrë e planifikimit të strehimit, e cila na erdhi nga Perëndimi, nuk korrespondon me mentalitetin rus. Në fund të fundit, është e vështirë të imagjinohet një amerikane ose një franceze që përgatit turshi në kuzhinë ose bën reçel atje. Në raste të tilla, edhe me kapuç, në dhomë do të vërehet lagështi dhe temperaturë e lartë, gjë që do të shkaktojë shqetësim tek pjesa tjetër e familjes që duan të pushojnë në dhomën e kombinuar të ndenjes.


Opsionet e paraqitjes së zonës së kuzhinës

Ekzistojnë disa zgjidhje për vendosjen e mobiljeve, pajisjeve elektroshtëpiake dhe pajisjeve të nevojshme në dhoma të destinuara për gatim dhe ushqim në të njëjtën kohë.

Më të njohurat janë opsionet për këndin, d.m.th., paraqitjen në formë L dhe lineare. Kjo nuk është për t'u habitur, pasi është me vendndodhjen e sistemeve të ruajtjes dhe sipërfaqeve të punës, si dhe të pajisjeve shtëpiake përgjatë një muri ose me një degë të vogël, që zona maksimale e mundshme e hapësirës së dobishme do të mbetet në mënyrë që një mund të instalohet grupi i ngrënies.

Nëse merret parasysh brendësia e dhomës së ngrënies në një shtëpi private, e cila, si rregull, është mjaft e gjerë, mund të përdorni një plan urbanistik paralel.

"ishulli"

Ndonjëherë, për shkak të pranisë së dritareve dhe vendndodhjes së dyerve, asnjë opsion tradicional i paraqitjes nuk ju lejon të vendosni të gjitha pajisjet e nevojshme dhe sistemet e ruajtjes. Në raste të tilla, ambientet e brendshme të dhomave të ngrënies plotësojnë "ishullin". Në të mund të instalohet një pllakë ose një lavaman shtesë, dhe në pjesën e poshtme janë vendosur dollapë me rafte dhe dyer rrëshqitëse. Në disa raste, një tavolinë e vogël ngrënieje bëhet vazhdim i "ishullit". Mund të jetë i transformueshëm dhe tërhiqet ose tkurret pas përdorimit. Duhet të theksohet se opsionet me një "ishull" janë të përshtatshme vetëm për dhoma mjaft të bollshme kuzhine-ngrënie. Përndryshe, mund të krijoni një sipërfaqe pune shtesë ose të organizoni një zonë ngrënieje me stole të larta në mënyrën e atyre që vendosen në hekura, duke përdorur një prag të gjerë dritareje.


Paraqitja paralele

Siç u përmend tashmë, nëse po flasim për një dhomë mjaft të gjerë, mund ta organizoni atë duke vendosur mobilje dhe pajisje paralelisht në 2 rreshta dhe duke instaluar një tavolinë të madhe ngrënieje me stole origjinale në qendër të saj. Ky opsion është veçanërisht i përshtatshëm për një dhomë shëtitjeje ose një dhomë që ka një dritare të madhe në qendër të njërit prej mureve.

Përveç kësaj, me vendosjen paralele të mobiljeve të kuzhinës, si dhe të pajisjeve elektroshtëpiake dhe sipërfaqeve të punës, mund të përdorni "ishullin" dhe ta zhvendosni grupin e ngrënies në qoshe.

Dhoma e ngrënies: ide të brendshme

Nëse dhoma ku supozohet të shërbehet ushqimi funksionon edhe si dhomë ndenjeje dhe kuzhinë, atëherë do të kërkojë një shumëllojshmëri mobiljesh. Në veçanti, një zonë e rehatshme ngrënieje mund të organizohet duke përdorur një kënd të butë. Ndër të tjera, kjo zgjidhje do të kursejë hapësirë.

Një opsion i shkëlqyeshëm është vendosja e mobiljeve për zonën e ngrënies në një dritare gjiri (parvaz me xham në fasadën e ndërtesës). Më shpesh shfaqet në shtëpi private, por sot një detaj i tillë arkitektonik mund të shihet edhe në fasadat e ndërtesave të reja. Instalimi i sediljeve të buta në formën e një dritareje gjiri ju lejon të keni ushqime familjare pranë dritares, si dhe të kurseni hapësirë.


Problemi i një kuzhine të gjatë e të ngushtë të përbashkët mund të zgjidhet gjithashtu duke përdorur mobiljet e duhura. Për dhomën e ngrënies, në këtë rast, është i përshtatshëm një divan i gjatë në formën e shkronjës "G", i cili është më mirë të instalohet si vazhdim i kompletit të kuzhinës. Nëse e largoni tryezën e ngrënies nga ajo, atëherë zona e ngrënies do të kthehet në një vend për t'u çlodhur, veçanërisht kur një panel LCD është i fiksuar në murin përballë.

Nuk duhet të injorohet një detaj i tillë si dyert e ndarjes rrëshqitëse. Me ndihmën e tyre, dhoma e ngrënies mund të kombinohet me kuzhinë ose me dhomën e ndenjes.

Në hartimin e dhomave të destinuara për një vakt, një rol të veçantë i jepet skemave të ngjyrave. Me ndihmën e tyre, ju mund ta bëni dhomën vizualisht më të gjerë ose madje të ndikoni në oreksin.


Brendësia e dhomës së ngrënies

Opsioni i kombinimit të funksioneve të një dhome për pushim familjar dhe të ngrënit në një dhomë është më i përshtatshmi për mentalitetin tonë. Në fund të fundit, shumë rusë vazhdojnë të organizojnë festa dhe të presin mysafirë me kënaqësi. Në dhomat e ngrënies-ndenjes, kërkohet të kryhet zonimi kompetent në mënyrë që të ndahet vendi për ushqim nga këndi për relaksim. Kjo detyrë lehtësohet nëse dhoma ka një kamare ose është e kombinuar me një lozhë.

Përndryshe, zonimi mund të bëhet duke përdorur dy lloje të ndryshme mbulesash dyshemeje, tavane të varura me shumë nivele etj. Edhe përdorimi i letër-muri që ndryshon në ngjyrë dhe strukturë për murin ku supozohet të vendoset tavolina e ngrënies dhe karriget ju lejon të krijoni brendshme moderne të dhomës së ndenjes së ngrënies. Në rastin e shtëpive private, mund të përdoren gjithashtu kolona reale (pa funksione mbajtëse), dhe llaçi që imiton elementë të tillë dekorimi është i përsosur për dizajnin klasicist edhe në një dhomë të vogël.


Tani e dini se si mund të duket një brendshme moderne e dhomës së ngrënies. Kriteri kryesor për zgjedhjen e një opsioni të veçantë duhet të jetë arritja e rehatisë maksimale për të gjithë ata që jetojnë në shtëpi. Në fund të fundit, vaktet e përbashkëta janë jashtëzakonisht të rëndësishme për krijimin e një atmosfere të ngrohtë dhe komode familjare.Ju pëlqeu artikulli? Ndaje me miqte!