Brendshme të apartamenteve standarde. Planifikimi nuk është një pengesë - një projekt unik i projektimit të një apartamenti tipik me dy dhoma

Brendshme të apartamenteve standarde. Planifikimi nuk është një pengesë - një projekt unik i projektimit të një apartamenti tipik me dy dhoma

Si rregull, apartamentet standarde kanë dhoma të vogla dhe një plan urbanistik standard. Riplanifikimi i një apartamenti të tillë është një mundësi e shkëlqyer për të rishpërndarë hapësirën, për të hequr muret ndarëse dhe për të ndryshuar dizajnin.

Byroja arkitekturore A4 ka përvojë në punën në projekte të shtëpive të serive të ndryshme, të tilla si P-44T, KOPE, P-3M, më të zakonshmet në Moskë dhe rajonin e Moskës. Duke na kontaktuar, ju keni mundësinë të shihni dizajnin tonë të apartamenteve tipike dhe të merrni punë të kualifikuar në përzgjedhjen dhe zbatimin e projektit tuaj. Pasi të keni zgjedhur në faqen tonë të internetit llojin e shtëpisë që nevojitet, seksionin dhe apartamentin e dëshiruar, mund të sqaroni detajet me telefon ose të plotësoni formularin në faqen e internetit. dhe të ofruara nga byroja arkitekturore mund të shihen në seksione me titullin përkatës.

Projekti i projektimit të një apartamenti tipik

Kur porosisni një broshurë projekti, ju merrni të gjithë grupin e vizatimeve për rinovimin e banesës. Përveç kësaj, ekziston mundësia e zgjedhjes së një lloji të ndryshëm shtëpie ose seksioni, për këtë ju vetëm duhet të lini një kërkesë. Pas kësaj procedure, projektuesi do t'ju kontaktojë për t'u sqaruar detyrë teknike. Në rast se nuk e gjetët seksionin që ju nevojitet ose preferoni të porosisni një dizajn apartamenti në një shtëpi tjetër, një konsultë telefonike do t'ju ndihmojë.

Detyra e një specialisti kur punon në një projekt projektimi për apartamente tipike është të mendojë për paraqitjen e ambienteve, duke marrë parasysh rregullimin e njëkohshëm të dhomës së ndenjes, dhomës së studimit dhe gjumit ose dhomës së fëmijëve. Në thelb, kjo çështje zgjidhet duke ndarë dhomën më të madhe me një ndarje. Ngjyrat e lehta do të zmadhojnë vizualisht një hapësirë ​​të vogël. Por këto janë vetëm disa pika kryesore të punës me apartamente standarde, sepse çdo projekt, pavarësisht ngjashmërisë teknike, është në çdo rast individual dhe dëshirat e klientëve varen nga idetë e tyre për rezultatin e synuar. Prandaj, vetëm pas një dialogu pune, mund të filloni të përgatiteni për projektin dhe të ofroni opsionin më të përshtatshëm për ju.

Lista e punimeve të projektimit:
1. Plani i zonimit funksional.
2. Skema e rregullimit të mobiljeve dhe hidraulikës.
3. Plani i tavanit me shenja lartësie.
4. Planimetria.
5. Plani i kateve të ngrohta.
6. Plani i konkluzioneve të rrjeteve elektrike të dyshemesë dhe të tensionit të ulët.
7. Plani i rregullimit të çelësave dhe kontrollit të dritës.
8. Plani i rregullimit të grupeve të dyshemesë dhe mureve të llambave.
9. Plani për rregullimin e grupeve të tavanit të llambave.
10. Skema e shtrirjes së pllakave.

Kostoja e një grupi vizatimesh është 10 mijë rubla.*
*Matja dhe rregullimi i projektit - 5 mijë rubla.
Vizualizimi i një dhome 5 mijë rubla.

Dizajnerët e rinj të studios Gradiz arritën të krijojnë një brendshme cilësore dhe mjaft buxhetore në një apartament me dy dhoma me një sipërfaqe prej vetëm 40 metrash katrorë. Ky dizajn unik spektakolar do të diskutohet sot nga faqja jonë e preferuar për brendësi të vogla.

Pronari i apartamentit është një grua pozitive, gazmore dhe këto cilësi të saj pasqyrohen në një pamje të ndritshme me një printim ironik në murin e dhomës së ndenjes.

Një vepër kaq origjinale e artit i dha një lloj humori fëminor një apartamenti të vogël me dy dhoma. Dhe imazhet shumëngjyrëshe të bufave në tapet dhe jastëkë, të kombinuara me akuamarinë gazmore, ishin pikat kryesore të brendshme.

Një pasqyrë e madhe që qëndronte në dysheme zgjeronte vizualisht hapësirën e dhomës. Në të mund ta shihni veten në rritje të plotë, gjë që është jashtëzakonisht e rëndësishme për çdo grua.


Një nënë e re jeton në këtë apartament në miniaturë me djalin e saj pesëvjeçar. Klienti nuk dëshironte të ndryshonte rrënjësisht projektin fillestar të banesës, kështu që projektuesit plotësuan paraqitjen ekzistuese me një përfundim spektakolar dhe një rregullim të ri mobiljesh.

Dizajnerët zgjodhën materialet dhe modulet buxhetore, të cilat i lejuan ata të kursenin shumë para. Pothuajse të gjitha mobiljet, si dhe aksesorët, u blenë nga dyqanet IKEA.

Për përfundimin e një banese të vogël me dy dhoma, ajo u zgjodh kryesisht Ngjyra e bardhë. Në korridor, kuzhinë, korridor, si dhe në një pjesë të dhomës së fëmijëve, muret kanë një sipërfaqe të lëmuar, të lehtë dhe në ambientin e ndenjes, njëri prej tyre dallohet në mënyrë të favorshme për pamjen e relievit të drurit të lyer.

Për të kombinuar zonat funksionale të banesës në një hapësirë ​​të përbashkët, u vendos që në të gjitha dhomat të vendosej i njëjti dysheme me një nuancë fisnike prej druri të çelur.

Një teknikë e tillë e aftë e projektimit ndihmoi për të nxjerrë në pah në mënyrë efektive një divan elegant të errët në sfondin e përgjithshëm, si dhe për të arritur harmoninë në brendësi. Pra, ngjyra neutrale e dyshemesë shkon shumë me kuzhinën ngjyrë fëstëk, dollapin e bardhë dhe karrigen prej druri në dhomën e ndenjjes.

Për të rritur vizualisht hapësirën dhe për t'i dhënë vëllim, ekspertët çmontuan derën e kuzhinës. Për të fshehur zonën e punës dhe për të ndarë vizualisht dhomën e gatimit dhe të ngrënies, projektuesit instaluan një frigorifer të madh të gjerë në hyrje.

Ora origjinale në pirun është një theks i shkëlqyer tematik dhe gëzon në mënyrë të përkryer.

Zona e fëmijëve është saktësisht e kundërta e dhomës plot ngjyra të mamasë, siç ka. Njëri prej mureve është i lyer me ngjyrë të zezë dhe është një sipërfaqe funksionale në të cilën, si në një dërrasë të zezë, mund të vizatoni dhe fshini mbishkrimet.

Pranë dritares ka një tavolinë të madhe ku djali do të bëjë detyrat e shtëpisë dhe një shirit horizontal do ta ndihmojë atë të mbajë formë. Ky është interieri i porositur nga pronari i kësaj dhome, pavarësisht se është vetëm 5 vjeç.Një apartament standard është një apartament për të cilin çdo dizajn është i përshtatshëm. Ju nuk mund ta kufizoni veten në asgjë!

Eksploroni katalogun tonë të zgjidhjeve të gatshme për dizajnin e apartamenteve, kërkoni ide interesante dhe përdorni paturpësisht ato në ambientet tuaja të brendshme. Çdo projekt përfshin një grup vizatimesh, imazhe 3D dhe një tabelë me materiale dhe sende që përdoren në brendësi. Ai rendit artikujt, prodhuesit dhe emrat: gjëja që ju pëlqen është e lehtë për t'u gjetur në dyqanet online ose në tregjet e ndërtesave.

Për çfarë është projekti i projektimit?

Shumë prej tyre tashmë kanë bërë riparime të përsëritura vetë, pasi kanë rënë dakord më parë me familjen që do të vendosim një tryezë këtu dhe një frigorifer atje. Por a ka shkuar çdo gjë gjithmonë mirë? Shpesh, gjatë riparimit, njerëzit kanë mosmarrëveshje, kjo mund të ndodhë për arsye të ndryshme:

 • kombinimi i të gjitha gjërave të reja nuk duket ashtu siç e imagjinonit;
 • në dyqane nuk kishte asgjë të përshtatshme për atë që ishte blerë tashmë;
 • duke kerkuar gjete dicka krejt ndryshe dhe te pelqeu shume, por nuk ka ku ta vendosesh etj.


Për të shmangur probleme të tilla, keni nevojë për një projekt projektimi. Cili është dizajni i një apartamenti standard? Nuk është thjesht një foto reviste e mobiljeve të rregulluara bukur. dizajn i mirë nënkupton, para së gjithash, punën e madhe të bërë nga projektuesi, që synon përdorimin efektiv të të gjitha veçorive të banesës. Rezultati është një plan i mirëmenduar për rregullimin e mobiljeve, pajisjeve elektroshtëpiake dhe gjërave të tjera, i cili siguron komoditetin e përdorimit të të gjithë elementëve dhe në të njëjtën kohë një pamje të bukur. Për më tepër, stilisti do të jetë në gjendje të zgjedhë ngjyrat dhe të rregullojë ndriçimin në mënyrë që apartamenti të bëhet i ndritshëm, komod dhe i gjerë, sepse ndjenja e ngushtësisë ose lirisë varet nga drita dhe ngjyra.

Paraqitjet tipike

Aktualisht, kërkesa për dizajnimin e apartamenteve të zakonshme është shumë e lartë, pasi çmimet për të janë mjaft të përballueshme, dhe përfitimet janë të mëdha. Prandaj, në katalogët e brendshëm do të gjeni dizajne të të gjitha llojeve ekzistuese të apartamenteve.

Apartamentet ndryshojnë në madhësi, plan urbanistik, numër dhomash, lloji i banjës, e kështu me radhë. Të gjithë kanë të mirat dhe të këqijat e tyre. Modelet e apartamenteve standarde janë krijuar për të theksuar avantazhet dhe për të fshehur disavantazhet e ambienteve, për të cilat do të flasim tani.

Ka disa lloje të zakonshme të apartamenteve, dhe secila ka teknikat dhe lëvizjet e veta të projektimit.

 1. Apartament studio me një dhomë.


Një apartament në studio është ideale për një qiramarrës të vetëm që nuk ka nevojë të fshihet nga dikush tjetër në dhomë. Për të kursyer hapësirën dhe lehtësinë e lëvizjes rreth banesës, të gjitha muret që nuk mbajnë ngarkesë janë prishur dhe dhoma bëhet menjëherë e gjerë dhe e ndritshme. Tani studiot shfaqen në shtëpi të reja, ato fillimisht ishin projektuar në këtë formë. Nëse apartamenti juaj është një apartament standard me një dhomë, ju mund të dëshironi ta shndërroni atë në një studio. Dizajni i apartamenteve në studio ka më shumë ndryshime, pasi ka më shumë hapësirë ​​​​të lirë në to sesa në odnushki të zakonshëm.

 1. Apartament standard me një dhomë gjumi.


Ky plan urbanistik është i rëndësishëm kur dy ose më shumë njerëz jetojnë në një apartament, pasi mund të jetë e pakëndshme të jesh vazhdimisht në të njëjtën dhomë me të gjithë familjen. Standardi i projektimit apartamente me një dhomë, si rregull, ka për qëllim organizimin e zonave. Një dhomë duhet të ndahet në një zonë pune, një zonë gjumi, një zonë relaksimi dhe një zonë magazinimi është gjithashtu e rëndësishme. Për të shmangur një rrëmujë në apartament, keni nevojë për një zonë magazinimi të zhytur në mendime që do të jetë e përshtatshme për t'u përdorur, atëherë nuk do të ketë tundim për t'i hedhur gjërat kudo.

 1. Apartament standard me dy dhoma.


Nëse keni dy dhoma dhe një familje të madhe, atëherë keni nevojë për një dizajn apartamenti me dy dhoma pa rizhvillim. Çdo dhomë do të jetë e dekoruar në lidhje me atë se kush do të jetojë në të dhe do të ketë një vend për të gjithë. Nëse nuk është e mjaftueshme për ju në apartament - një ose dy persona, atëherë hidhini një vështrim më të afërt projekteve të projektimit që përfshijnë kombinimin e njërës prej dhomave me një kuzhinë. Ky opsion ju lejon të zgjeroni ndjeshëm kuzhinën, duke e kthyer atë në një dhomë të gjerë të jetesës të kombinuar me një kuzhinë dhe dhomë ngrënie. Në një apartament me një plan urbanistik të tillë, është shumë më i përshtatshëm për të pritur mysafirë, përveç kësaj, në territor ish dhoma një divan i madh do të vendoset në mënyrë perfekte, ku të njëjtët të ftuar mund të vendosen në shtrat.

 1. Apartament me tre dhoma gjumi


Si rregull, apartamentet me tre dhoma janë mjaft të bollshme, kështu që nuk do të ketë probleme me zgjedhjen e një dizajni. Nëse ju duket se apartamenti është i ngushtë, ju këshillojmë gjithashtu t'i kushtoni vëmendje dizajnit të apartamenteve me rizhvillim dhe kombinimin e një dhome me një kuzhinë.

Këto dhe paraqitje të tjera do t'i gjeni në katalogun tonë të projekteve të projektimit. Nëse nuk keni gjetur një dizajn saktësisht për apartamentin tuaj, mund të zgjidhni një projekt për një të ngjashëm. Detaje të vogla që nuk përshtaten në banesën tuaj, thjesht injoroni, duke përdorur vetëm ato ide që ju përshtaten.

Stilet e projektimit

Dizajni i brendshëm i një apartamenti standard mund të jetë shumë i ndryshëm, pavarësisht paraqitjes tipike. E gjitha varet nga stili i dizajnit që zgjidhni. Ka shumë prej tyre, ju sugjerojmë të njiheni me disa stile të zakonshme.

Në dekadat e fundit, stilet e përshtatshme për apartamente të zakonshme të qytetit kanë fituar popullaritet. Nuk është për t'u habitur, sepse shumica e njerëzve jetojnë në apartamente tipike, dhe për këtë arsye kërkesa për dizajnin e tyre është shumë e lartë.


Projektet e brendshme në stilin e minimalizmit gëzojnë sukses të madh. Ky stil ndihmon në zgjidhjen e disa problemeve të një apartamenti të vogël të qytetit:

 • ngushtësi: elementët e thjeshtë minimalistë nuk duken si mbeturina vizuale edhe në një apartament të vogël;
 • mungesa e dritës: sipërfaqet e thjeshta të lehta dhe muret e lehta krijojnë një atmosferë krejtësisht të ndryshme;
 • mungesa e hapësirës: një projekt dizajni me cilësi të lartë përmban zgjidhje kompetente për këtë problem edhe për një apartament të vogël.

Disa stile të tjera funksionojnë në të njëjtën mënyrë: stili eko, i teknologjisë së lartë, stili modern, evropian. Të gjithë ata dallohen nga sipërfaqe të lëmuara të lëmuara, një minimum aksesorësh dhe një sasi të madhe drite.

Ka më shumë stile shumëngjyrëshe për të cilat janë të shkëlqyera apartamente moderne. Retro, pop art ose papafingo do ta transformojnë apartamentin tuaj me ngjyrat e tyre të ndezura dhe zgjidhjet e guximshme.

Në katalogun tonë do të gjeni shumë stile të ndryshme dizajni. Ne ju rekomandojmë që të njiheni me imazhet e brendshme të bëra në stile të ndryshme për të përcaktuar stilin. Pas kësaj, ju mund të zgjidhni një projekt dizajni në seksionin e duhur kushtuar stilit të dizajnit që ju pëlqen.

Rregullat për përdorimin e katalogut InteriorForMe

 • Nuk është e nevojshme të kërkoni projekte që përputhen saktësisht me formën dhe madhësinë e banesës ose dhomës suaj. Në thelb, çdo projekt është një grup idesh, secila prej të cilave mund të përdorni. Eksploroni zgjidhje për apartamente dhe dhoma individuale, mblidhni ide interesante dhe jepini ato në jetë në shtëpi.
 • Mundohuni të gjeni zgjidhje interesante përmes Vlerësimit të Designers: në të, autorët renditen sipas popullaritetit. Kërkoni ide të fshehura në portofolin tuaj. Nëse kontaktet janë të listuara në faqen e autorit, mund t'i kërkoni atij që ta përshtatë projektin saktësisht në banesën tuaj - do të jetë shumë më lirë sesa të filloni nga e para.
 • Faqja ka projekte me pagesë dhe falas. Çmimi i zgjidhjeve me pagesë caktohet nga vetë autori, por para se të shfaqen në faqe ato janë të moderuara. Një grup dokumentesh ndikon në formimin e kostos: sasia dhe cilësia e imazheve, saktësia e tabelës me materialet.
 • Kushtojini vëmendje seksioneve "" dhe "": ato përmbajnë projekte projektimi për seksione individuale të apartamenteve. Aty do të gjeni ide për bibliotekën, dhomën e ngrënies, zonën e televizorit dhe më shumë.


Si të merrni një projekt

Për të shkarkuar projektet që ju pëlqejnë, vendosni ato në shportë dhe bëni një porosi. Paguani për blerjen tuaj dhe shkoni te Zona Personale, ku do të vihet menjëherë në dispozicion një lidhje për shkarkimin e arkivit me dokumente (vizatime, imazhe, tabelë materialesh). Nëse projekti është falas, ai mund të shkarkohet menjëherë pas vendosjes së një porosie.


A e vizitoni faqen tonë për herë të parë? Për të punuar me projekte, regjistrohuni përmes rrjeteve sociale ose kaloni një regjistrim të shpejtë.

Versioni më i kërkuar i apartamenteve në tregun e pasurive të paluajtshme janë apartamentet me dy dhoma, ato janë optimale për sa i përket sipërfaqes dhe çmimit, kur krahasohen me apartamentet me një dhomë të ngushtë dhe shumë të shtrenjta. apartamente me tre dhoma. Paraqitja dhe dizajni i një apartamenti me dy dhoma e bën të lehtë organizimin e të gjitha zonave të nevojshme dhe për të sjellë në jetë çdo fantazi të lidhur me një brendshme të re. Për fat të mirë, tregu modern ofron një shumëllojshmëri të gjerë stilesh dhe dizajni i një apartamenti tipik me dy dhoma nuk është aq i shtrenjtë dhe i komplikuar sa mund të duket në shikim të parë.

Nuk ka asnjë gjë të vogël dhe detaje të vogla në brendësi, prandaj, pavarësisht nga zona e banesës, çdo vendim duhet të merret me qëllim. Projekti i projektimit të një apartamenti me dy dhoma kërkon kujdes në të gjitha fazat e punës: gjatë rizhvillimit, dhe kur zhvillon një koncept dhe kur sjell një ide në jetë.

Paraqitja e apartamentit

Shumica e paraqitjeve të vjetra nuk plotësojnë kërkesat moderne të rehatisë. Dizajni modern i një apartamenti me dy dhoma duhet të jetë i rehatshëm dhe funksional në të gjitha dhomat dhe zonat. Prandaj, çdo riparim fillon me faktin se dizajni i brendshëm i një apartamenti me dy dhoma përshkruhet në letër ose vizatohet në një kompjuter në një program të veçantë.


Tani le të flasim për disavantazhet e apartamenteve në tregun sekondar të banesave:

 • Një korridor i ngushtë i zgjatur, i papërshtatshëm për rregullimin e mobiljeve dhe përdorimin racional të zonës së tij;


 • Banjo e kombinuar, duke reduktuar nivelin e përgjithshëm të rehatisë;
 • Një kuzhinë e vogël që nuk ju lejon të vendosni të gjitha elektroshtëpiake dhe mobiljet që ju nevojiten sot;


Një zgjidhje për këtë problem është kombinimi i kuzhinës me dhomën e ndenjes.

 • Tavanet e ulëta të banesës;
 • Një sipërfaqe e vogël totale e apartamenteve të vjetra me dy dhoma.

Në rastin e paraqitjeve standarde, opsionet e projektuesit janë të kufizuara, pasi shpesh ka zona "të verbëra" që janë të vështira për t'u përdorur në mënyrë racionale. Prandaj, janë apartamente me dy dhoma që zakonisht kanë nevojë për rizhvillim.


Për të sjellë në jetë dizajnin e një apartamenti me dy dhoma, si në foton më poshtë, planimetria duhet të konsiderohet në mënyrën më të kujdesshme.


Janë analizuar avantazhet dhe disavantazhet e zonës në dispozicion. Pikat kryesore për t'u kushtuar vëmendje:

 • Numri i familjeve. Të gjithë duhet të kenë një hapësirë ​​personale të izoluar, e cila përcaktohet ose nga një zonë e veçantë ose nga sendet e brendshme. Rregullimi i zonës së kuzhinës dhe ngrënies varet gjithashtu nga numri i njerëzve që jetojnë në apartament.
 • Stili i brendshëm i apartamentit. Është rreptësisht individual. Megjithatë, sot tendenca e përgjithshme po shkon drejt minimalizmit, funksionalitetit dhe një minimumi dekori.


 • Të metat e planifikimit. Mos harroni, një rizhvillim i ri duhet të korrigjojë, jo t'i përkeqësojë këto mangësi.


 • Parametrat teknikë të zonës. Kjo është jeta e shtëpisë, dhe pozicioni i mureve mbajtëse, vendndodhja e hapjeve të dyerve dhe dritareve.

Pasi të keni marrë parasysh të gjitha nuancat dhe të kryeni punë në lidhje me rizhvillimin e banesës, mund të vazhdoni me dekorimin dhe dekorimin e hapësirës së re.

Llojet kryesore të apartamenteve me dy dhoma

Apartamente të tipit Stalin

Këto apartamente dallohen nga dhoma me përmasa të plota dhe lartësi mbresëlënëse tavani. Dizajni i një apartamenti të tillë me dy dhoma, me një sipërfaqe prej 60 ose 70 metrash katrorë, duhet të marrë parasysh nevojën për të instaluar një derë në hyrjen midis kuzhinës dhe dhomës së ndenjes.


Apartamente të tipit Hrushov

E kundërta e plotë e "Stalinit" me hapësira të vogla, kuzhinë të varfër, tavane të ulëta dhe një dhomë kalimtare, e vështirë për t'u përdorur si sallon. Këtu projektuesi do të duhet të punojë shumë. Zakonisht 50 m2 është sipërfaqja maksimale e një apartamenti të tillë, kështu që dizajni me cilësi të lartë dhe funksional i një apartamenti me dy dhoma në Hrushov, si në foton më poshtë, është shumë i rrallë.Nëse sipërfaqja është shumë e vogël, mund të jetë e nevojshme të kombinoni kuzhinën me dhomën tjetër për të rritur zonën e ngrënies. Në këtë rast, dizajni i një apartamenti në studio me dy dhoma vjen në shpëtim.


Apartamente të tipit Brezhnev

Një version pak i përmirësuar i "Hrushovit": kuzhina është më e gjerë, pak më shumë dhomë dhe një banjë dhe tualet i veçantë. Dizajni i rinovimit të një apartamenti me dy dhoma të këtij lloji do të ketë edhe funksionin e punës për gabimet e planifikimit.


Në një shënim: Brezhnevkat janë shpesh të tipit panel. Në këtë rast, dizajni i një apartamenti me dy dhoma panelesh duhet të përjashtojë transferimin e dyerve ekzistuese ose krijimin e të rejave.

shtëpi moderne

Dhe tani, më në fund, kemi kaluar në pikën më të këndshme të programit. Planet në shtëpi moderne dallohen nga mendimi dhe komoditeti. Për shembull, dizajni i një apartamenti me dy dhoma p44t nuk ka nevojë për rizhvillim - këto shtëpi tashmë përdorin zgjidhjet më të suksesshme inxhinierike. Këtu, një apartament me dy dhoma kërkon vetëm dizajn të brendshëm cilësor, si në këto foto.Nëse planet përfshijnë hartimin e një apartamenti me dy dhoma të një jeleku, kushtojini vëmendje ndryshimit në ndriçimin e dhomave, pasi ato do të shkojnë në anët e ndryshme të shtëpisë.

E rëndësishme: Dizajni i një apartamenti me dy dhoma për një familje me një fëmijë kërkon një zonë të veçantë për fëmijën, duke marrë parasysh rritjen dhe zhvillimin e tij.


Foto Galeria

Galeria jonë ka një përzgjedhje të brendshmet më të mira apartamente me dy dhoma në 2017 dhe 2017. Në foto do të gjeni si dizajnin e një apartamenti me dy dhoma në një ndërtesë të re, ashtu edhe shembuj të denjë të riparimeve në ndërtesat Hrushovi dhe Stalinka. Shikim i lumtur!
Ekuilibri i përsosur midis kostos së banimit dhe numrit të metrave katrorë i bën apartamentet me dy dhoma si pronat e paluajtshme më të kërkuara dhe më të blera. Sipërfaqja e përgjithshme e apartamenteve të tilla të ofruara nga zhvilluesit modernë mund të arrijë deri në 70-80 m2. Kjo hapësirë ​​ju lejon lehtësisht të realizoni dhe të përktheni në realitet të gjitha idetë dhe idetë e mundshme të projektimit. Dizajni i një apartamenti me dy dhoma duhet të përpunohet në atë mënyrë që të gjitha zonat kryesore të tij të mos humbasin funksionalitetin e tyre kryesor. Hapësira duhet të organizohet në mënyrë sa më ergonomike, komode dhe më e rëndësishmja e përshtatshme.

Para së gjithash, para se të filloni të projektoni dhe rinovoni një apartament, duhet të dini se për kë është i destinuar: një burrë apo grua beqare, një çift të ri me fëmijë të vegjël, apo të moshuar që kanë nevojë për qetësi dhe qetësi.

Bazuar në këtë, duhet menduar, duke përcaktuar hapësirën funksionale ekskluzivisht për të gjithë.
Projekti i projektimit të një apartamenti me dy dhoma (foto)

Hapësira e lirë në një apartament me dy dhoma është mjaft e mjaftueshme për të organizuar në mënyrë efikase dhe racionale zonat kryesore funksionale në të. Zonat e vendosura siç duhet duhet të plotësojnë kriteret e mëposhtme: komoditet, estetikë dhe atraktivitet. Kjo do të kërkojë një qasje të kujdesshme ndaj biznesit në të gjitha fazat e krijimit të një brendshme.


Në shumicën e rasteve, opsionet standarde të paraqitjes për apartamentet me dy dhoma janë shumë larg nga kuptimi modern i rehatisë. Prandaj, shumë shpesh duhet të kontaktoni zyrën e arkitekturës për të bërë ndryshime në dokumentacionin teknik, me koordinimin e mëvonshëm të të gjitha autoriteteve të nevojshme.

Ky proces është mjaft i gjatë, prandaj kujdesuni paraprakisht.
Është e nevojshme të vendosni sa më shpejt për stilin e brendshëm, pasi është ai që qëndron në themel të dizajnit të projektit. Para fillimit të zhvillimit, është e rëndësishme të merren parasysh potenciali teknik i një apartamenti me dy dhoma, viti i ndërtimit të shtëpisë, prania dhe vendndodhja e mureve mbajtëse dhe kalimeve. Mbi bazën e gjithë kësaj është duke u përgatitur një projekt.Stilet e dizajnit të apartamenteve

Zgjedhja e një stili që është më afër jush në frymë dhe mënyrë jetese, nuk duhet të harroni gjënë më të rëndësishme - funksionaliteti dhe besueshmëria e një apartamenti me dy dhoma mbi te gjitha. Përveç elegancës dhe shkëlqimit të brendshëm, ai duhet të përmbajë gjëra që do t'ju duhen në jetën e përditshme. Në fund të fundit, ju e keni filluar riparimin jo për kopertinat e një reviste me shkëlqim, por për një jetë të rehatshme dhe të qetë.


Apartament në stil modern

Çfarë nënkuptojmë saktësisht me këtë emër? stil modern i brendshëm. Me pak fjalë, parimet kryesore të këtij stili janë linjat e drejta gjeometrike të kombinuara me mobiljet moderne të stilistëve dhe një grup minimal aksesorësh të ndryshëm.

Por nëse shkojmë më thellë, mund të themi këtë stil modern Kjo është e kundërta absolute e stilit klasik. Pa forma konvekse dhe pëlhura të ndritshme dantelle, një grup minimal aksesorësh dhe tone të thjeshta të qeta.

Ju lejon të kryeni eksperimente të ndryshme me brendësinë dhe të realizoni edhe idetë më të guximshme. Por mos u hutoni shumë, duke kujtuar se është thjeshtësia, konciziteti dhe mungesa e çdo gjëje të tepërt, në një farë mënyre madje duket si minimalizëm.

Ngjyra të buta dhe ndriçimi i shkëlqyeshëm në banjë - një pjesë integrale e brendshme moderne

Përdorni të gjitha materialet e mundshme si përfundime. Mund të jetë qelqi, guri natyror ose.


Veçoritë kryesore të këtij stili janë kombinimi i projekteve të ndryshme arkitekturore, ku të vjetrat (muret me tulla, sistemi i hapur i ventilimit, tubacionet) dhe të rejat (pajisjet moderne, xhami dhe shkëlqimi) përzihen së bashku.

faqosje e lirë, tavanet e larta dhe mungesa e mureve, e kombinuar me mobilje në modë dhe përfundime cilësore, e bëjnë stilin të ndryshëm nga të tjerët. Stili karakterizohet gjithashtu nga një bollëk dritësh, seksione të hapura të mureve të betonit, si dhe të lëvizshme.


Apartament në stilin e papafingo Zona e darkës në afërsi të shtratit është një praktikë e zakonshme e këtij stili


Fatkeqësisht, siç mund ta shihni, dizajni i një apartamenti me dy dhoma në stilin e papafingo jo i përshtatshëm për çdo dhomë. Apartamenti ka mjaft metra katrorë, por më shpesh gjithçka mbështetet në lartësinë e tavaneve, e cila është e padëshirueshme të jetë më pak se 4 metra, gjë që është shumë e rrallë në banesat moderne.


Apartament i stilit Provence

Stili i Provence- i njohur më mirë si vend francez", është mishërimi i stil fshatar në apartamentet e qytetit. Mobiljet antike, ngjyrat e ngrohta, tavanet dhe muret e bardha krijojnë një atmosferë të jashtëzakonshme komoditeti dhe rehatie.

Ngjyrat e brendshme të preferuara janë: krem, rozë e lehtë, e bardha, ulliri dhe bezha. Ngjyra të tjera lejohen, por përqendrimi i tyre duhet të jetë minimal. Dizajni i një apartamenti me dy dhoma në stilin e Provence nënkupton që shumë dritë depërton në ambiente, kështu që ngjyra dhe dendësia e perdeve nuk duhet të ndërhyjnë në këtë.Ajo që stili provansal praktikisht nuk mund të bëjë pa mobilje antike. Dhe nuk është aspak e nevojshme të hidhni shuma të mëdha parash në tregjet e pleshtave për një kopje që ju pëlqen. Sot, me një çmim të arsyeshëm, mund të blini mobilje të vjetruara artificialisht.


Tavoline kafeje - gjë e vogël e bukur në brendësi

Apartament në stil modern

Stili modernështë thjeshtësia, funksionaliteti, cilësia, individualiteti dhe komoditeti. Avantazhi i këtij stili mund të quhet liri e plotë në zgjedhjen e materialeve të përfundimit. Këtu mund të kombinoni gjithçka: qelq, plastikë, gur dhe metal, pa frikë nga pasojat, gjëja kryesore është të mos prishni estetikën e përgjithshme. Prania e sipërfaqeve me shkëlqim, kromi dhe me shkëlqim në brendësi është një shenjë e tonit të mirë të stilit modern.Projektimi i një apartamenti me dy dhoma në stil modern karakterizohet nga saktësia gjeometrike dhe konciziteti. Një vendim i gabuar mund ta kthejë brendësinë tuaj në shije të keqe, ndaj mos nxitoni, jini jashtëzakonisht të kujdesshëm kur zgjidhni aksesorë dhe elementë dekorimi. Mos harroni se një sfond i ndritshëm dhe ngjitës është absolutisht i papërshtatshëm këtu. Përdorni tone të qeta që nxisin relaksimin dhe paqen mendore.


Apartament në stil klasik

Stili klasik i brendshëm- këto janë tavane të larta të lehta me llaç, dysheme druri, mure me letër-muri, dyer me shkëlqim drejtkëndëshe ose me hark në kombinim me ngjyrat e shtratit dhe mobiljet fisnike prej druri. Me një fjalë dizajni i një apartamenti me dy dhoma në një stil klasik për njerëz të respektuar dhe me vetëbesim me shije të shkëlqyer.


Një kuzhinë e stilit klasik e bërë nga druri i ngurtë është një tregues i statusit dhe pasurisë


Vlen të theksohet se stil klasik do të thotë ndriçim qendror. Zakonisht ky është një llambadar i madh i bërë prej kristali, me prarim të aplikuar në elementë metalikë. E gjithë kjo mund të plotësohet me shami klasike dhe llambat elegante të dyshemesë me abazhurë pëlhure, më së shpeshti mëndafshi. Dizajni i brendshëm duhet të jetë i zgjuar dhe elegant, dhe Menyra me e mire për ta arritur këtë është të përdorni një gamë të thjeshtë dhe të lehtë.


Dizajn i brendshëm i apartamentit

Tregu modern i pasurive të paluajtshme aktualisht ofron planimetri të apartamenteve me dy dhoma në ndërtesa të reja, të cilat më në fund filluan të përmbushin të gjitha standardet dhe konceptet e pranuara përgjithësisht të jetesës komode. Të gjitha zonat janë të vendosura mjaft saktë dhe i japin vetes një logjikë të shëndoshë, kështu që nevoja për rizhvillimin e apartamenteve të tilla më shpesh zhduket.

Për më tepër, për blerësit kapriçioz, zhvilluesi ka gjithmonë disa apartamente me një plan urbanistik jo standard që mund të plotësojë nevojat e tyre. Ose u mungon një pjesë e mureve, ose është plotësisht - apartament në studio, projekti i dizajnit të brendshëm të të cilit është praktikisht i pakufizuar.
Drita

Mos harroni, sa më shumë dritë aq më mirë. Nëse dëshironi të krijoni një atmosferë të gëzuar dhe komode, shmangni ngjyrat e errëta, veçanërisht në formën e perdeve, pasi ato do të pengojnë hyrjen e dritës në dhomë. Për të ruajtur një atmosferë të tillë në mbrëmje, varni një llambadar të madh në dhomë me një numër të madh llambash, dhe nëse kjo nuk është e mjaftueshme, instaloni ndriçim shtesë në formën e llambave dhe llambave të dyshemesë.


Përdorni mobilje të lehta në kuzhinë - është gjithmonë praktike dhe estetikisht e këndshmeMobilje

Me pak fjalë - hiqni qafe çdo gjë të tepërt, pa marrë parasysh sa e dëshironi. Ka kohë që kohët kur një mur çek për shërbimin në shtëpi ishte një shenjë prosperiteti. Tani është një kohë krejtësisht tjetër - ka ardhur epoka e produktivitetit. Dizajnerët kryesorë në botë këshillohen të braktisin mobiljet masive, me hapësirë ​​të kufizuar, funksionaliteti i të cilave mund të zëvendësohet lehtësisht me produkte moderne të bëra nga materiale të lehta.
Kur zgjidhni një skemë ngjyrash për mobilje, duhet të filloni nga hija në të cilën do të pikturohen muret tuaja. Opsioni më optimal konsiderohet të jenë ngjyrat e afërta në spektër, për shembull, e verdha dhe portokallia, jeshile dhe jeshile e lehtë. Ju nuk duhet të shqetësoheni se brendësia mund të dalë pa shije, kontrasti do të ndihmojë në hollimin e elementeve dhe aksesorëve të ndryshëm dekorativë.

Ky dizajn është i zbatueshëm jo vetëm për dhomat e ndenjes, por edhe për pjesën tjetër (kuzhinë, banjë, korridor, lozhë)Pasqyra

Dizajnerët e përdorin këtë truk vetëm për një qëllim - për të rritur vizualisht hapësirën. Ky efekt mund të arrihet vetëm duke përdorur pasqyra me gjatësi të plotë, edhe më mirë kur lartësia e tyre nga dyshemeja arrin në tavan. Ju mund të vendosni një sipërfaqe reflektuese kudo, në mure, dollapë, madje edhe si një ndarje për zonimin e një dhome.

Një mur i bukur i pasqyruar është zbukuruar me një dysheme mermeri vetë-nivelues


Projektimi i një apartamenti me dy dhoma

Siç thamë në fillim të artikullit, një i mirë është projekti i duhur.

Nëse hasni një stilist me përvojë dhe jo një sharlatan që nuk ka përvojë në këtë fushë, kënaqësia dhe shumë emocione pozitive janë të garantuara për ju. Në fund të fundit, vetëm një specialist i kualifikuar do të jetë në gjendje të vendosë në një dhomë me një sipërfaqe totale prej 20 sq.m. një vend për të fjetur së bashku me një kuzhinë ose studim.

Ide interesante për tavolinë kafeje
Pavarësisht se sa tërheqës mund t'ju duket projekti i brendshëm i propozuar nga dizajnerët, gjëja kryesore është të mos harroni se ju takon të jetoni në këtë apartament. Prandaj, nëse nuk jeni të kënaqur me dizajnin e të paktën disa gjërave të vogla, atëherë është më mirë ta deklaroni atë menjëherë. Do të jetë problematike, dhe ndoshta krejtësisht joreale, të rregulloni një defekt që ju shqetëson më vonë.

Në kontakt meJu pëlqeu artikulli? Ndaje me miqte!