Si të gatuajmë karkaleca në mikrovalë. Karkaleca në mikrovalë A është e mundur të ngrohni karkaleca në mikrovalë

Si të gatuajmë karkaleca në mikrovalë. Karkaleca në mikrovalë A është e mundur të ngrohni karkaleca në mikrovalë

Detajet

Megjithëse karkalecat janë të larta në kolesterol, kjo delikatesë ende shihet shpesh para televizorit ose si meze e lehtë birre. Megjithatë, përveç kolesterolit, në karkaleca, si në të gjitha prodhimet e detit, ka shumë substanca të dobishme dhe elementë gjurmë, duke përfshirë jodin, kalciumin, zinkun dhe kaliumin. Tani do të kuptojmë se si të gatuajmë karkaleca në mikrovalë.

Përbërësit e kërkuar:

 • Karkaleca e ngrirë - 1 kg;
 • Salcë soje - 2 lugë gjelle. l.;
 • Kripë - 1 lugë gjelle. l.;
 • Lëng limoni - për shije.

Mënyra e gatimit:

Kur blini karkaleca, duhet t'i kushtoni vëmendje faktit që ato nuk kanë vija dhe pika të zeza dhe të verdha, të cilat tregojnë moshën e fortë të këtyre artropodëve.

Për të shkrirë karkalecat, për këtë, në fillim, duhet të vendosni paketimin me karkaleca në raftin e poshtëm të frigoriferit. Më pas, pa i hequr nga ena, vendosni karkalecat në një enë me ujë të ngrohtë (jo të nxehtë!), shpëlajini butësisht dhe kullojini. (Të gjitha këto që të mos kthehen në qull!).

Vendosni karkalecat në një pjatë për mikrovalë, derdhni një përzierje uji dhe salcë soje në një raport 1: 1. Përziejini, kriposni lehtë dhe dërgojeni në furrë për tre minuta, duke e ndezur me fuqi të plotë.

Hiqeni, përzieni dhe kriposni përsëri. Futeni në furrë edhe për tre minuta të tjera.

Hiqeni nga mikrovala, kullojeni lëngun e mbetur dhe spërkatni me lëng limoni.

Mund t'i shërbeni karkaleca në tryezë me hudhër ose salcë trëndafili.

Salca e hudhrës mund të përgatitet si më poshtë: përzieni 100 gram majonezë me dy thelpinj hudhër të grimcuar në qull.

Salcë rozë: përzieni 100 gram majonezë me një lugë çaji ketchup djegës.

E vetmja pengesë serioze e kësaj pjate është se është gjithmonë në mungesë. Nga një kilogram karkaleca të ngrirë, të shkrirë është gjysma më shumë. Prandaj, për të pasur mjaftueshëm për të parë filmin tuaj të preferuar, ne gatuajmë disa herë dhe më pas shijojmë karkaleca me birrë në ekran.

Të bëftë mirë!

Karkaleca është ushqimi i detit i preferuar, i shijshëm dhe i shëndetshëm për të gjithë. Avantazhi i tyre më i rëndësishëm është lehtësia e përgatitjes.

Karkalecat janë me ujë të ngrohtë (tigër dhe karkaleca mbretërore) dhe me ujë të ftohtë (Atlantik). Besohet se uji i ftohtë është më i dobishëm se uji i ngrohtë, por uji i ftohtë është më i vogël në madhësi.

Karkalecat e gatuara siç duhet thjesht shkrihen në gojën tuaj dhe mishi i gatuar shumë përtypet si gome. Prandaj, është e rëndësishme që të mos zihen shumë karkaleca. Rekomandohet të gatuani tigër dhe karkaleca mbretërore për 2,5 - 3 minuta, Atlantik - rreth 2 minuta.


Si të gatuajmë karkaleca të ngrira?
Hidhni karkalecat në një kullesë. Shpëlajeni akullin dhe mbeturinat me ujë të rrjedhshëm.Hidhni 2.5 herë më shumë ujë se karkaleca në një tenxhere.Zhytni karkalecat në ujë të vluar me kripë, shtoni lëngun e gjysmë limoni. Karkalecat e freskëta të ngrira gatuajnë për 5-7 minuta, të ziera-ngrirë - 3 minuta.

Si të gatuajmë karkaleca në mikrovalë? Vendosni një kilogram karkaleca të ngrirë në një tas të sigurt për mikrovalë. Hidhni karkalecat me ujë, kripë dhe shtoni gjethen e dafinës. Futeni në furrë dhe gatuajeni për 10 minuta. me fuqi maksimale. Më pas kullojeni ujin.

Ose mund të shkrini paraprakisht karkalecat dhe thjesht t'i ngrohni në mikrovalë për 2 minuta.

Si të skuqni karkaleca? Hidhni vaj ulliri në një tigan të nxehur më parë, shtoni 3-4 thelpinj hudhër të grirë, skuqni. Shtoni gjysmë kilogram karkaleca dhe skuqni: të vogla - rreth 4 minuta, të mëdha dhe jo të ziera - rreth 7 minuta.


Si të gatuaj karkaleca për birrë?
Blini 1 kg karkaleca të ziera-të ngrira. Mbushni një tenxhere 5 litra 2/3 e plotë me ujë. Shtoni 15 copë. karafila, 4 copë. fletë dafine, 10 copë. kokrra piper te zi, gjysme limoni te grire ne menyre te madhe, nje koke hudhre te prere ne mes, 6 luge. lugë paste domate dhe kripë për shije. Pasi të vlojë, shtoni karkaleca, gatuajeni për 10 minuta. Më pas vendosni karkalecat në një kullesë. Duke i vendosur në një tas, mund t'i shijoni me vaj ulliri dhe lëng limoni.

Karkalecat shërbehen të zbukuruara me barishte ose copa limoni. Mund t'i zhytni edhe në salca, si për shembull soja.

Shumë metoda gatimi, dhe më e rëndësishmja, thjeshtësia dhe shpejtësia e gatimit i bëjnë karkalecat një nga ushqimet e detit më të dashur dhe më të kërkuar.

njerëzit e karkalecave filluan të shfaqen gjithnjë e më shpesh në tryezat festive të rusëve. Ato gatuhen në mikrovalë, në furrë. Para disa vitesh, ato përgatiteshin vetëm në restorante për njerëz të përzgjedhur, duke i konsideruar gatime të tilla si delikatesë. Ishte e pamundur të shiheshin krustace në raftet e dyqaneve. Tani është e lehtë t'i blesh ato. Por, pak njerëz dinë t'i gatuajnë siç duhet - ziejnë, skuqin, pjekin ose kripën ...

Shumë metoda tashmë janë shpikur dhe testuar. Thjesht duhet të ndiqni disa rregulla gatimi. Karkalecat, në fakt, nuk janë një teka e zyrtarëve të pasur. Ky me të vërtetë produkt me vlerë. Sidomos për adhuruesit e ushqimit. Vetëm 97 kalori për 100 g krustace. Ato përmbajnë shumë proteina, pak yndyrë. Në të njëjtën kohë, ju mund të kënaqni në mënyrë të përkryer urinë tuaj pa u shqetësuar për figurën. Karkalecat e ziera kanë edhe më pak kalori, vetëm 95.

Nutricionistët nuk këshillojnë t'i skuqni ato. Duke qenë se kjo rrit përmbajtjen e kolesterolit të keq dhe kalorive në to deri në 242. Ju mund të fitoni peshë të tepërt nga karavidhe të skuqura.

I pjekur, gjithashtu, nuk duhet të merret me vete nga ata që mbrojnë figurën. Kanë deri në 175 kalori për 100 g.

Cilësitë e dobishme të karkalecave

Të gjitha ushqimet e detit janë të pasura me proteina. Prandaj, ato përmbajnë aminoacide të nevojshme për trupin. Shumë jod, vitamina D, E, K, A. Gjithashtu, ato janë të pasura me kalium, magnez, kalcium, fosfor, hekur, fluor, zink, tokoferol. Përmbajnë acide - folik, askorbik.

Kanë më shumë jod se viçi. Prandaj, nëse hani rregullisht pjata me ushqim deti, mund të forconi gjëndrën tiroide, sistemin imunitar. Përmirësoni funksionin e veshkave, përbërjen e kockave dhe indeve të muskujve.

Përveç cilësive pozitive, karkalecat kanë edhe anë negative. Ata kanë një pjesë të arsenikut. Jeta detare ka aftësinë të grumbullojë helm në trupin e tyre. Por, vetëm ata që kapen në det. Prandaj, duhet të shikoni me kujdes paketimin dhe të lexoni për mënyrën dhe vendin e kapjes së tyre.

Çfarë janë karkalecat

Në dyqane, më shpesh, mund të shihni krustace të ngrira. Ata kanë emra të ndryshëm: "Tiger", "Royal", "Atlantik", "Green". Karavidhe e ngrirë ka një guaskë me shkëlqim, një bisht pak të përdredhur dhe një ngjyrë uniforme. Mbretërore i përkasin specieve të ujit të ngrohtë. Ato janë më të mëdha se uji i ftohtë (Atlantiku).

Duke parë bishtin, mund të përcaktoni kohën e kaluar në nxehtësi para ngrirjes. Sa më i përkulur të ishte bishti, aq më herët produkti ishte ngrirë pas kapjes.

Ruajtja e gabuar tregohet nga prania e borës ose akulli në qese. Gjithashtu, njolla me ngjyrë të zbehtë në guaskë. Por në shikimin e një koke të gjelbër, nuk duhet të kesh frikë. Kjo është gjendja normale e produktit.

Metodat e gatimit të karkalecave

Shumë amvise janë mësuar të gatuajnë në mikrovalë. Është i përshtatshëm, i shpejtë dhe ju lejon të kurseni përfitimin maksimal të produkteve. Duke gatuar në këtë mënyrë ruhet shija e tyre natyrale. Ushqimet e detit kanë një strukturë delikate, kështu që ato duhet të gatuhen me kujdes. Përndryshe, do të zhgënjeheni dhe jo pamja e dëshiruar e pjatës së përfunduar.

Është e nevojshme të vëzhgoni kohën e saktë të gatimit në mënyrë që karavidhe të mos bëhen të ashpra. Gatimi i karkalecave në mikrovalë nuk është i vështirë. Ka disa mënyra. Dhe të gjithë kanë recetën e tyre. Shumë njerëz jo vetëm që ziejnë, por edhe pjekin, skuqin, duke përdorur funksionin "skarë". Këtu janë mënyrat më të lehta:

 1. Menjëherë pas blerjes, produkti shkrihet. Nëse nuk keni pasur kohë ta bëni në mënyrë natyrale, mund ta shkrini duke e vendosur qesen në mikrovalë. Aktivizoni modalitetin e shkrirjes dhe prisni. Pas kësaj, filloni të gatuani. Mund ta hapni menjëherë paketimin, të hiqni përmbajtjen, të fërkoni me erëza dhe të gatuani karkaleca të ngrira në mikrovalë. Kjo do të zvogëlojë kohën që kaloni duke shkrirë. Ata shkrihen në rreth 3-4 minuta. Për konsumatorët që nuk kanë kohë për të gatuar, prodhimet e detit shiten të gatshme. Ata duhet të shkrihen vetëm për 3-4 minuta.
 2. Mund të gatuani karkaleca në mikrovalë duke përdorur metodën e mëposhtme. Zbrazni përmbajtjen e paketimit në një tas. Është më mirë të merrni një pjatë të thellë ose tigan të përshtatshëm për mikrovalë. Meqenëse uji mund të rritet dhe të vlojë. Mbulojeni me kapak dhe aktivizoni mënyrën e dëshiruar të gatimit me fuqi të plotë. Pasi të fikim furrën e trazojmë dhe e lëmë edhe 1-2 minuta. Ju mund ta kuptoni që pjata është gati nga pamja e saj - krustacet do të kthehen në rozë dhe nuk do të jenë transparente. Kështu, ju mund të gatuani karkaleca në mikrovalë sipas recetave të ndryshme. Shtoni perimet dhe erëzat tuaja të preferuara.
 3. Shumë gatuajnë ushqim deti në skarë në mikrovalë. Kush e do një kore krokante, të artë. Ekziston një recetë e thjeshtë: përzieni pak gjalpë me lëng limoni. Shtoni një thelpi hudhër në përzierje (shtrydheni atë). Kriposni gjithçka dhe përzieni. Lyejeni produktin e ngrirë me këtë përzierje. Nëse keni kohë, prisni 30 minuta derisa karkalecat të zhyten në salcë. Por ju mund të piqni menjëherë. Vendoseni në një raft teli dhe ndizni modalitetin "skarë" në fuqinë maksimale, për 7-12 minuta. Pas kësaj kohe hapeni furrën dhe besoni nëse është shfaqur korja e dëshiruar. Nëse jo, ndizni energjinë për 3-4 minuta të tjera. Në këtë recetë mund të përdorni marinada të ndryshme. Me shtimin e qepëve të bardha, barishteve, perimeve - sipas dëshirës.
 4. Është bërë modë të hash ushqim deti me birrë. Dyqanet shesin ushqime të gatshme për të ngrënë. Ju vetëm duhet të ngroheni. Disa përgatitin pjatat e tyre për birrë. Të gjithë kanë menyra te ndryshme. Këtu është një nga recetat e thjeshta: produkti shkrihet dhe derdhet me birrë. Përafërsisht, për gjysmë kilogrami karkaleca, 2-3 gota pije. Për shije, kripë, piper, shtoni erëza të tjera (lavrushka, kopër, majdanoz). Mbulojeni me kapak dhe futeni në furrë. Mund të prisni derisa gjella të marinohet dhe të ngopet me përzierjen. Aktivizoni modalitetin e duhur me fuqi të plotë për 7-8 minuta.

Pas zierjes, lëngu kullohet, por jo i gjithë. Lëreni pak në fund të pjatës. Përziejeni dhe vendoseni për pesë minuta të tjera, në të njëjtin modalitet gatimi.

Përgatitja e dritës së hënës dhe alkoolit për përdorim personal
absolutisht e ligjshme!

Pas rënies së BRSS, qeveria e re ndaloi luftën kundër dritës së hënës. Përgjegjësia penale dhe gjobat u hoqën, dhe një nen që ndalonte prodhimin e produkteve që përmbajnë alkool në shtëpi u hoq nga Kodi Penal i Federatës Ruse. Deri më sot, nuk ka asnjë ligj të vetëm që të ndalojë mua dhe ju të angazhohemi në hobin tonë të preferuar - të bëjmë alkool në shtëpi. Kjo dëshmohet nga Ligji Federal i 8 korrikut 1999 Nr. 143-FZ "Për përgjegjësinë administrative të personave juridikë (organizata) dhe sipërmarrësve individualë për shkelje në fushën e prodhimit dhe qarkullimit të alkoolit etilik, alkoolit dhe produkteve që përmbajnë alkool. " (Përmbledhja e Legjislacionit Federata Ruse, 1999, N 28, art. 3476).

Fragment nga Ligji Federal i Federatës Ruse:

"Efekti i këtij ligji federal nuk zbatohet për aktivitetet e qytetarëve (individëve) të cilët nuk prodhojnë produkte që përmbajnë alkool etilik për qëllime të marketingut."

Drita e hënës në vende të tjera:

Në Kazakistan në përputhje me Kodin e Republikës së Kazakistanit për kundërvajtjet administrative të datës 30 janar 2001 N 155, parashikohet përgjegjësia e mëposhtme. Kështu, sipas nenit 335 “Prodhimi dhe shitja e pijeve alkoolike të bëra në shtëpi”, prodhimi i paligjshëm me qëllim shitjen e hënës, çaçës, vodkës së manit, puresë dhe pijeve të tjera alkoolike, si dhe shitjen e këtyre pijeve alkoolike, nënkupton një. gjobë në shumën prej tridhjetë indekseve llogaritëse mujore me konfiskim të pijeve alkoolike, aparaturave, lëndëve të para dhe pajisjeve për prodhimin e tyre, si dhe parave dhe sendeve të tjera me vlerë të marra nga shitja e tyre. Megjithatë, ligji nuk e ndalon përgatitjen e alkoolit për qëllime personale.

Në Ukrainë dhe Bjellorusi gjërat janë të ndryshme. Nenet nr. 176 dhe nr. 177 të Kodit të kundërvajtjeve administrative të Ukrainës parashikojnë vendosjen e gjobave në shumën prej tre deri në dhjetë paga minimale pa taksa për prodhimin dhe ruajtjen e dritës së hënës pa qëllim shitjeje, për ruajtjen. pa qellim shitjen e aparatit * per prodhimin e tij.

Neni 12.43 e përsërit këtë informacion praktikisht fjalë për fjalë. "Prodhimi ose blerja e pijeve të forta alkoolike (hëna), produkte gjysëm të gatshme për prodhimin e tyre (pure), ruajtja e pajisjeve për prodhimin e tyre" në Kodin e Republikës së Bjellorusisë për kundërvajtjet administrative. Paragrafi nr. 1 thotë: “Prodhimi nga individë i pijeve të forta alkoolike (moonshine), produkteve gjysëm të gatshme për prodhimin e tyre (pure), si dhe ruajtja e pajisjeve * të përdorura për prodhimin e tyre - sjell një paralajmërim ose gjobë në shumën deri në pesë njësi bazë me konfiskim të pijeve, produkteve gjysëm të gatshme dhe pajisjeve të treguara.

*Blini poza të dritës së hënës për përdorim shtëpiakështë ende e mundur, pasi qëllimi i tyre i dytë është distilimi i ujit dhe prodhimi i përbërësve për kozmetikë natyrale dhe parfume.

Ushqimet delikate të detit duhet të gatuhen me kujdes, sepse ju mungon pak dhe mishi i tyre bëhet gome, pa shije dhe më e rëndësishmja, humbet të gjitha substancat e dobishme. Por gatimi në furrë me mikrovalë ndihmon për të ruajtur shijen natyrale dhe vlerat ushqyese. Le të gatuajmë karkalecat në mikrovalë për një fillim dhe më pas mund t'i "afrohemi" ushqimeve të tjera të detit. Dhe gjithashtu shumë e shijshme.

Si të gatuajmë karkaleca të ngrira në mikrovalë

Karkalecat në mikrovalë mund të gatuhen në mënyra të ndryshme, nga shkrirja (megjithëse jo plotësisht gatim) deri te pjekja me salcë hudhre. A preferoni se si të gatuani karkaleca në mikrovalë: zieni, piqni në skarë apo thjesht ngrohni? Apo nuk i përgatit fare në MVP? Le të fillojmë thjesht.

 • Le të shkrijmë

Gjysmë kilogram karkaleca në "shkrirje" do të shkrihet për 4-5 minuta. Është më mirë t'i dekompozoni ato në një shtresë ose t'i përzieni periodikisht gjatë procesit të shkrirjes. Lëreni të qëndrojë për dy minuta dhe mund të hani nëse tashmë keni shkrirë karkaleca.

 • Ne saldojmë

Hidhni gjysmë kilogram karkaleca në një enë, mbulojeni me një kapak me një vrimë dhe gatuajeni për 1,5-2 minuta me fuqi të plotë. Përziejini dhe gatuajeni për 1-1,5 minuta të tjera. Nëse karkalecat bëhen rozë dhe bëhen të errët, atëherë ato janë gati. Lëreni të qëndrojë 2-3 minuta dhe hiqeni.

 • Në birrë në birrë

Shkrini karkalecat në një tas qelqi. Mbushni me birrë, shtoni pak lëng gëlqereje, kripë dhe piper sipas shijes, vendosni gjethe dafine, degëz kopër dhe pipëza. Mbulojeni me një kapak me një vrimë dhe gatuajeni për 5-7 minuta me fuqi të plotë. Kulloni pothuajse të gjithë lëngun, përzieni dhe gatuajeni edhe për 3-5 minuta të tjera.

 • Karkaleca të pjekura në skarë në mikrovalë

Merrni 300 gram karkaleca të mëdha të qëruara, 1 ose gjysmë thelpi hudhër, 1 lugë gjelle. një lugë gjalpë dhe lëng limoni, kripë.

Shpëlani karkalecat nën ujë të rrjedhshëm dhe thajini me peshqir letre. Shkrini gjalpin (1-2 minuta në fuqinë maksimale), derdhni lëngun e limonit, shtrydhni hudhrën me shtypës, kripë për shije, përzieni. Lyejeni mirë çdo karkalec me këtë përzierje. Vendoseni në një raft të lartë dhe piqni në maksimum në modalitetin Grill për 8-10 minuta. Shërbejeni të nxehtë, të spërkatur me limon. Orizi shkon mirë me to.

Tani ju e dini se si të gatuani karkaleca në mikrovalë, mund të krijoni recetat tuaja ose thjesht të gatuani për sallata, snacks dhe mbledhje birre.Ju pëlqeu artikulli? Ndaje me miqte!